Feng Shui Turkey | 2014 Ağaç At Yılı
129
post-template-default,single,single-post,postid-129,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

2014 Ağaç At Yılı

04 Kas 2014 Ağaç At Yılı

Bu sene Çin yeni yılı 31 Ocak’ta karşılıyor…

Çiftçi takvimi, ya da diğer adıyla Hsia takvimi olarak anılan Çin takvimi, sadece geçen zamanı kaydeden bir araç değil, aynı zamanda güçlü bir öngörü sistemidir. “Kaderin Dört Sütunu” diye bilinen Çin astroloji yönteminde  kişinin kaderi ve geleceği, doğum gününün Çin takvim formatına dönüştürülmesi ile okunur. Bu takvimin özelliği, zamanı belirten tüm birimlerin (yıl, ay, gün ve saat) beş element ile temsil edilmesidir. Evrende, herşey beş temel elementten oluşur: metal, su, ağaç, ateş ve toprak. Elementler arasındaki ilişkiler kişinin yaşamında karşılaşacağı şansı da belirler. Bu bilgiler doğrultusunda kişiler iyi şanslarını arttırabilir, kötü şanslarını ise en aza indirgeyebilirler.

AT YILI’NDA NELER VAR?

2014
ağaç
at
ateş

2014 At yılı Çin takviminde iki element tarafından sembolize edilir. Ateş ve üzerinde ağaç elementi. Elementler arasındaki yapıcı ve yıkıcı döngüye göre  ağaç ateşi besler. Genelde bu şekilde annenin çocuğu beslemesi gibi destekleyici döngüler uyum ve huzura işarettir. Ancak 2014’te bu teori çok da işlemiyor, çünkü elementlerin yapısı pek barışçıl değil. Yang ağaç inatçı ve prensiplerine sıkı sıkıya bağlı, hiç ödün vermiyor; at  burcu ise patlamaları ve silahlı çatışmaları beraberinde getiren çok kuvvetli bir ateş enerjisi. Bu elementlerle huzurlu bir 2014 beklenemez. Yang ağacın ödün vermeyen inatçı karakteri tarafların uzlaşmasını zorlaştırıyor. Bu da yoğun çatışma ve savaşlara yol açabilecek uluslararası anlaşmazlıklara işaret ediyor. At burcu Batı takviminde Haziran’a geliyor, yazın en sıcak ayı ve ateş enerjisi çok güçlü. At burcunun içinde bir yin ateş te gizli. Yin ateş mum ışığına benzer. Titrek, duygusal ve dengesizdir. Tarih yin ateşin yol açtığı patlamalar ve yangın felaketleri  ile doludur. 2001’deki İkiz Kulelere yapılan saldırı, 2011’de Osama Bin Laden’in öldürülüşü, 6 Ağustos 1945’te Hiroshima’ya atılan ilk atom bombası hep yin ateş günlerinde olmuştur. İnatçı yang ağaç ve güçlü ateş atı ile 2014’te çatışmaların, zıtlıkların olacağı ve huzurlu bir sene olmayacağı aşikardır.

60 yılda bir…

Çin takvimi 60 yıllık döngülerle tekrarlanır. 60 yıl önce 1954’de yine aynı ağaç at yılını yaşamıştık. Mayıs 1954’te Vietnam’da ünlü Dien Bien Phu savaşında Fransız birlikler acı bir yenilgi yaşamışlardı. Bir 60 sene daha öncesinde 1894’ün Ağustos’unda ise Çin – Japonya savaşı çıkmış, Eylül ayında Japonlar Qing Hanedanlığının Beiyang Donanmasını Yalu Nehri’nde tamamen yok etmişlerdi.

Bahsi geçen yıllardaki Çin-Japonya, Çin-Hindistan savaşları gibi olumsuz tecrübeleri bir yana bırakırsak bu yıllarda insanların yaşam şeklinde birçok yenilikler de oldu. 1894’te Coca Cola şişelerde satılmaya başlandı. Aynı yıl Olimpiyat Komitesi kuruldu. 1954’te Amerika’da ilk nükleer enerji ile işleyen denizaltı gemisi lanse edildi. RCA, ilk renkli TV’yi piayasaya sundu. Texas Instruments ilk transistörlü radyoyu satmaya başladı. Haziran 1954’te Moskova’da ilk atom enerji istasyonu kuruldu. Temmuz ayında Boeing 707 deneme uçuşlarına başladı. Ateş enerjisinin müziği rock’n roll çok popüler olmaya başladı. Bill Haley and his Comets grubunun “Rock Around the Clock” albümü patlama yaptı. Ağustos ayında Sports Illustrated dergisinin ilk sayısı çıktı.

Türkiye’de genel seçimler yapıldı. Celal Bayar yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Adnan Menderes kabineyi kurmakla görevlendirildi ve güvenoyu aldı.

Geçmiş yang ağaç at yılları birtakım acı olaylara da sahne oldu. 1894’te Çin’in güneydoğusunda 100.000 kişinin ölümüne yol açan bir salgın çıktı. Minnesota’daki orman yangınında 450 kişi hayatını kaybetti. New York’ta çalışma şartlarından yakınan 12.000 terzi protesto yaptı. Amerikan uçaklarını taşıyan bir gemide çıkan yangında 103 denizci öldü. Sovyetler ilk termonükleer bomba denemesini yaptı. 10 Temmuz 1894’te İstanbul’da yaşanan depremde 474 kişi yaralandı, 482 kişi öldü. 1954’te İstanbul’da Kapalıçarşı’da çıkan büyük yangında çarşının büyük bir bölümü kül oldu. Geçmiş ağaç at yıllarında dünyada birçok deniz, hava kazası, hortum ve toprak kayması gibi doğal felaketler oldu.

Yang Ağaç gününde doğanlar…

Çin metafiziğinde yang ağaç, gelişme ve hareketin sembolüdür. Bedende ise baş ve karaciğeri temsil eder. Yang ağaç heybetli, ulu bir ağaca benzer. Kıvrılamaz. Buna göre yang ağaç insanları da prensiplerine çok bağlı, dikkafalı, inatçı, ödün vermeyen, esnek olmayan, vazgeçmeyen ve teslim olmayan yapıdadırlar. Kendi davaları için savaşmaya meyillidirler. Ancak muhalefetin baskısı çoğaldığı zaman kolayca yara alırlar. Özellikle kafalarından. Bu yüzden de bazı yang ağaç insanlarının baskı altındayken tuhaf davranışlarına tanık oluruz. Örneğin Britney Spears, Whitney Houston, Kristen Stewart, Virginia Wolf gibi… Britney Spears 2004’te evlendikten 55 saat sonra boşanmıştı. Whitney Houston da konserlerini iptal ederdi, sık sık röportajlara, şovlara geç kalırdı, uyuşturucu kullanırdı. 2012’de banyo küvetinde ölü bulundu. Bu davranışlar aynı Virginia Wolf gibi. Ünlü yazar, denize yürüyerek intihar etmişti. Başka bir yang ağaç insanı John Nash, matematik dalında Nobel kazanmıştı. “A Beautiful Mind” filminde de anlatıldığı gibi şizofren hastasıydı.

Yang ağaç, insan karakterini tasvir eden 5 elementten nazik ve iyi olanıdır. Dürüst ve sözüne bağlıdırlar. Bu yüzden güvenilir arkadaşlardır. Ancak inatçı tutumları onları zorlar. Daha esnek ve uzlaşmacı olmayı öğrenmek zorundadırlar. Özellikle 2014 ateşli bir sene olduğundan çok çabuk sinirlenebilirler ve kavgalar çıkar. Bu nedenle bu sene agresif hareketlerden kaçınmalı, çözümlere odaklanmalı, uzlaşmacı olmalı ve sakin davranmalılar.

Politik çatışmaların yanısıra yang ağaç enerjisi çalışma şartlarının iyileşmesi ile ilgili protestolara yol açabilir.

Yukarıdakilerden başka yang ağaç gününde ya da yılında doğan birçok ünlü film yıldızı, işadamı, politikacı var. Örneğin Elvis Presley, Bruce Lee, Jimi Hendrix, Kiera Knightley, Kiefer Sutherland, Condoleeza Rice, Angela Merkel, Li Ka Shing, James Cameron, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Sezen Aksu, Müjde Ar, Haluk Bilginer, Nükhet Duru.

Sağlam ve dürüst karakterin dışında yang ağaç insanlarının para elementleri olan toprağa hakim olmak gibi bir avantajları var. Çin takviminde 12 burç döngüsünde en fazla toprak vardır, 4 kez karşımıza çıkar. Bu nedenle ağaç insanlarının para şansı diğerlerine göre daha iyidir. Toprak elementi gayrımenkulle bağdaştığından birçok toprak zengini insanın yang ağaç gününde doğduğuna rastlarız. Hong Kong’lu Li Ka Shing bu kişilere bir örnektir. Türkiye’de gayrımenkul dünyasından işadamı Ali Ağaoğlu da 1954 ağaç at senesi doğumludur.

Bu sene dikkatimiz tam 1954 senesinde doğan, dünyanın en güçlü kadını sayılan Alman Başbakanı Angela Merkel üzerinde. Avrupa Birliğinin başkanı olarak Avrupa’daki stratejilerin oluşmasında ve krizin idare edilmesinde önemli rol oynuyor. Sert ve ödün vermeyen tavrı tam bir yang ağaç insanını gösteriyor. Ödün vermez tavrına bir örnek, M100 Medya Ödüllerinde birinciliği Hazreti Muhammed’i çizerek Müslüman toplumunu gücendiren Danimarkalı karikatürcüye vermesiydi.

Bir başka tipik örnek kung fu ustası Bruce Lee. 17/11/1940’te bir yang ağaç gününde doğan Bruce Lee 1972’de “Fist of Fury” filmiyle uluslararası başarıya kavuşmuştu. Bu filme Chen Zen adında Japonlara karşı Çinlilerin haysiyetini korumaya çalışan bir kung fu savaşçısını canlandırıyordu. Bu tür milliyetçilik ve adalet arayışı tam bir yang ağaç davranışıdır. Filmin sonunda kendisine ateş açan askerlerin karşısına eli boş çıkıyor ve onlara saldırıyordu. Bu davasından vazgeçmeyen, prensiplerini savunan tipik bir yang ağaç hareketidir. Benzer bir karakter Amerikan TV dizisi “24” te de görülmekte. Başrol oyuncusu Kiefer Sutherland (21/12/1966’da yang ağaç gününde doğdu), dizide anti terörist bölümünde bir ajan olan Jack Bauer’i oynuyordu. Jack Bauer sivil insanları teröristlerden korumak için kendi güvenliğini ve çıkarlarını hiçe sayarak müthiş bir kararlılık sergiliyordu.

Milliyetçilik ve vatanseverlik olumlu vasıflar, ancak 2014’te uluslararası çatışmalara sebep olabilir.

Ateş-Su zıtlığı…

At güçlü bir ateş elementi ve bu sene güçlü bir su elementi olan fare ile zıtlık içinde. Böyle ateş ve su zıtlıklarında ciddi su ve ateş felaketleri olur. Ateş kandır, su da akıcıdır. Bu nedenle kan dökülen felaketler olabilir. Ateş aynı zamanda hava elementidir.  At yılında havayolu seyahatleri ve uzay araştırmaları çoğalacaktır. Hava ve deniz kazaları olabilir. Ateş aynı zamanda enerjidir. Nükleer enerji meseleleri yine gündemde olacaktır. Kore ve İran arasındaki nükleer silah konusu önemli bir tehdit bu sene. At bu sene kaplan ve köpek burcu ile birleşerek güçlü bir ateş enerjisi yaratıyor. Bu ateşle ilgili felaketlere, yanardağ patlamalarına yol açabilir. En tehlikeli aylar Şubat ve Haziran’dır.

Yanan ateşle 2014’te ağaç çok kuru olacaktır. Ağaç aynı zamanda çevre faktörünü temsil eder. Bu sene orman yangınları, hava ve deniz kirlenmesi, petrol sızıntılarına sıkça rastlamamız çok muhtemel.

2014’te spor

Ateşin enerjiyi arttırması spora da yansıyacak. Haziran ve Temmuz’da Brezilya’daki FIFA Dünya Kupası ile 2014 tam bir spor ve eğlence yılı olacak. 60 sene önce 17 Mart’ta Türk Milli Futbol Takımı Roma’da İspanya ile 2-2 berabere biten maç sonrasında çekilen kurada ilk kez FİFA finallerine katılmaya hak kazanmıştı.

Bu sene sağlık…

At burcu ateş elementinin kaynağı olduğu için bu sene kan dolaşımı ve iltihaplara sıkça rastlayabiliriz. At, bir su burcu olan fare ile zıtlık içinde olduğundan suyu temsil eden organımız böbrekler ve bağışıklık sistemimiz olumsuz etkilenebilir.

Kan dolaşımı ve kalp sorunları yaşayanlar, böbrekleri zayıf olanlar kolesterollerini düşürmek ve damar tıkanıklıklarının önüne geçmek için Omega 3, vitamin C, vitamin E takviyesi alabilirler.

Güçlü ateş, metal elementine de etki eder. Metal elementi, bedenimizde akciğerlerimizi, solunum organlarımızı ve cildimizi temsil eder. Bu sene hava kalitesi iyi olmayacağından salgınların ve virüslerin artması doğaldır. 1894’te Çin’in güneyinde 100.000 kişi salgından etkilenmişti. O sene hastalık yıldızı “2” güneyde, sıkıntıları ve şanssızlıkları doğuran “5” yıldızı ise doğudaydı. Bu sene “5” yıldızı kuzeybatıya, “2” ise doğuya geliyor. Yani bu coğrafyadaki yerlerin etkilenmesi olasıdır. Bu sene uçan yıldızlar teorisine göre merkezde 4 yıldızı var. 4 horozu temsil eder. Yani bir kuş gribi salgını daha çıkarsa şaşırmayız.

At-Fare Zıtlığı

At yılında doğmuş olanlar senenin enerjisine kafa tutmakla kalmıyorlar, bir de kendileri ile bir ceza ilişkisi içindeler. Çünkü at kendisini sevmiyor. Ceza endişe, nefret ve sevimsiz enerjiler demek. Eğer ateş iyi bir elementiniz değilse kan, ateş ve kalple ilgili sağlık problemlerine yol açar. Fare yılında doğmuş insanlar için bu sene tam zıt bir yıl. 2014’te onlar için çok hareket ve seyahat olacak. Evini, işyerini, işini değiştirmek ve seyahate çıkmak iyidir. Ancak fare burcunda olanlar çok dikkatli olmalılar ve hızlı araba kullanmak, uçak kullanmak, dalmak, paraşütle atlamak gibi riskli aktivitelerden kaçınmalılar. Olumsuz etkileri hafifletmek için at ve fare yılında doğanların birer keçi sembolü takmaları iyi olur.  Fare yılında doğanlar direkt güneye gitmekten kaçınsınlar, çünkü bu sene güney “Grand Duke” yönü.

Çin astrolojisine göre doğduğunuz günün, saatin, ayın ve yıldızın ayrı ayrı burçları var. Bu burçlar arasında fare ve at da olabilir ve bu sizi doğrudan etkileyebilir. Burada size sadece doğum yılınızdan bahsettik. Diğer detayları öğrenmek için daha kapsamlı bir analize ihtiyaç vardır.

Fare yılında doğan ve 2014 yılı ile zıtlıkları olan ünlülerden bazıları: Prens Charles, Prens Harry, Mark Zuckerberg, Papa Francis, Scarlet Johansson, Bülent Arınç, Devlet Bahçeli, Cengiz Çandar, Cemil İpekçi, Erdal Özyağcılar, Erdoğan Bayraktar, Erman Toroğlu, Melih Gökçek,… Fare yılında doğmayan, ancak fare gününde doğan insanlar da var. Onları da zorlu bir sene bekliyor. Örneğin Warren Buffet, Jennifer Lawrence, Ashton Kutcher, Yao Ming, Sandra Bullock, Kiara Knightley… Gün hanesi insan ilişkilerini, özellikle de eşle olan ilişkileri etkiler.

2014 at senesi keçi, kaplan ve köpek burcunda doğmuş olanlar için iyi bir sene. Yılan, Horoz ve Öküz yılında doğanlar için at senesi “Aşk Çiçeği” demek. Yani bu burçlarda doğanları sosyal ve romantik açıdan hareketli bir sene bekliyor. Maymun burcundakiler için bu yıl seyahat yılı olacak.

Doğum yılı 1 ile biten kişiler için at burcu “koruyucu melek”. Örneğin 1951, 1961, 1971, 1981, 1991, 2001 senesinde doğanlar. Koruyucu melekler tüm zorlukları kolayca aşmamıza yardım eden meleklerdir. Ayrıca yin ağaç gününde doğanlar için at akademik bir yıldızdır. Bu sene kitap yazmak için çoktandır beklediğiniz ilham gelebilir.

Feng Shui’de “Uçan Yıldızlar” teorisine göre içinde bulunduğumuz dönem, yani

2004 – 2024 yılları arası 8. periyod olarak geçer. 8 trigramı dağları temsil eder. Sembolü çocuklardır. 2004’te 8.periyoda girdiğimizden beri tüm dünyada çocuklarla ilgili birçok tatsız olaya tanık olduk. 2008’de Çin’deki depremde birçok okul çocuğu hayatını kaybetti. Sonra bebek mamalarında kullanılan süt tozu felaketi çıktı. 2011’de Kuzey Afrika’daki Jasmine Ayaklanması, İngiltere’deki ayaklanma ve Norveç’teki katliam gençlerle, çocuklarla ilgili problemlere dikkatleri çekti. İçinde bulunduğumuz bu 20 yıllık dönemde çocukların, gençlerin güvenliğine ve sağlığına daha da fazla önem vermeliyiz.

At yılında ekonomi

Ekonomiye gelince, piyasaların itici gücü ateş elementidir. 5 element insanların ruh halini etkiler. Genel olarak ateş neşe, su korku, toprak meditasyon/düşünce, metal üzüntü, ağaç öfkedir. Ateş genelde insanlara optimist bir ruh hali verir ve piyasaları canlandırır. 2006 ve 2007’de olduğu gibi. 2008’le birlikte gelen su elementi insanlarda korku yarattı. Özellikle Amerika’daki durgunluk ve piyasalardaki olumsuz gelişmeler dengesizliğe yol açtı ve bu durum Amerika ve Avrupa’da 2013 senesine kadar devam etti. Amerikan ekonomisi 2013 yılan yılında olumlu gelişmeler kaydetti ve bu gidişat 2014’te de sürecek. Ekonomik hareketlilik ve borsalar, özellikle bahar ve yaz aylarında çok aktif olacak. Bu seneki güçlü ateş enerjisi moralleri yükseltecek ve insanlarda yatırım yapmak için güven ortamı oluşacak. Bu olumlu enerji 2015 ve 2016 senelerinde de devam edecek, çünkü ağaç ve ateş elementleri bu senelerde de mevcut.

2014’te hangi sektörler bereketli?

Ağaç at yılı, su ve metal elementine ait sektörleri destekliyor. Ateş, su elementi için para demek. Su elementine ait sektörler: Lojistik, gemicilik, taşıma, iletişim, spa, içecek sektörü.

İkinci iyi sektör metal elementine ait. Metal elementi, ağaca hakim olur. Ağaç, metal için para demek. Ayrıca metalin kullanılabilir araçlara dönüşmesi için ateşe ihtiyacı var ve bu yıl ateş elementi güçlü. Metal elementine ait endüstriler bankacılık, yüksek teknoloji, bilgisayar, makine sanayileri, otomotiv sanayi, mühendislik.

Ağaç elementine ait sektörler de hareketli. Çünkü ateş ağaç için verimlilik demek. Matbaa, kağıt, tekstil, kitap, yayıncılık, medya, yiyecek ve tüketim malları, dekorasyon ve çevre sektörleri ağaç elementine giriyor. Yalnız rekaber karları düşürebilir.

Ateş elementine ait sektörler için pek de iyi bir sene sayılmaz. Çünkü ateş için para elementi metal ve metal bu senenin elementlerinde mevcut değil. Senenin ateş enerjisi piyasaya hareket getiriyor. Ancak güçlü bir rekabet te beraberinde geliyor. Ateş sektörünü temsil eden alanlar eğlence, restaurant, enerji, finans,…

2014 Feng Shui Enerjileri

Feng Shui enerjileri de yıldan yıla değişmekte. Onun için sene başlarında iyi ve kötü enerjilerin ev ve ofislerimizin önemli bir yerine gelip gelmediğine dikkat etmeliyiz.  Öncelikle olumsuz etkilere önlem alınması, daha sonra iyi alanlara daha rahat odaklanmamızı sağlar. Bu sene kazaları, belaları temsil eden “5 yıldızı”, kuzeybatıda.  Olumsuz etkilerini hafifletmek için evinizin kuzeybatısına mutlaka metal bir rüzgar çanı asmak gerekir. En kötü aylar Haziran, Ağustos, Eylül 2014. Hastalıkları temsil eden “2 yıldızı”, doğuda. Olumsuz etkilerinden kaçınmak için birbirine bağlı 6 metal para asmak güçlü bir sembol oluşturur. Bu seneyi temsil eden enerji “Grand Duke” güneyde. Bu alanda “Grand Duke”u rahatsız edecek faaliyetlerden kaçınmalı. Örneğin giriş kapınız ya da ön cepheniz Grand Duke alanında ise bu sene tadilat işlerine girişmeyin. İşyerinizde otururken yüzünüzü “Grand Duke” yönüne çevirmeniz ona karşı kafa tuttuğunuz anlamına gelir. Ancak sırtınızı verirseniz senenin enerjisini de arkanıza destek almış olursunuz.  Bu sene sırtınızı kuzeye vererek oturmanızı önermeyiz. Çünkü bu yönde “Üç ölümcül güç” var. Kuzey ise “Yıkım pozisyonu”, Grand Duke’un tam ters istikameti oluyor. Bu alanda da oturmayınız. Kavga ve hırsızlıkları tetikleyen yıkıcı “3 yıldızı” bu sene güneydoğuda. Olumsuz etkilerini hafifletmek için kırmızı bir obje kullanın. Kırmızı bir lamba, örtü, yastık, dosya, kitap olabilir. Skandalları temsil eden “7 yıldızı” ise bu sene kuzeydoğuda. Geleneksel çözüm şeffaf bir vazo içine 3 bambu dalı koymaktır.

Gelgelelim bereket ve aşk enerjilerine… Bu sene bereket, güneyde kapısı olanlardan yana. Güneyiniz açık ve aktif yerlere denk geliyorsa, örneğin salonunuz gibi, bereket enerjileriniz canlı olacak demektir. Sınavlara hazırlananlar, akademik çalışmalar yapanlar, müsabakalara katılanlar güneybatının enerjisinden faydalanabilirler.  Eğer bu alanda yatak ya da çalışma odaları varsa ilerleme kaydettiklerini görebilirler.Çiftler romantik bir ilişki arayışında olanlar, bebek yapmak isteyenler, bu sene yaratıcı ve aşk dolu enerjiler evin merkezinde. Merkezde genelde oda olmaz. O yüzden kullanımı pek kolay değil, ama evin merkezinde aşk olduğunu bilmek bile heyecan verici. Umarız bir tuvalet ya da depoya denk gelmiyordur.

Hepinize sağlıklı, mutlu, bereketli ve huzurlu bir sene dileriz.

 

 

 

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.