Feng Shui Turkey | 2011 Metal Tavşan Yılı
134
post-template-default,single,single-post,postid-134,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

2011 Metal Tavşan Yılı

01 Kas 2011 Metal Tavşan Yılı

Bu sene Çin yeni yılı 3 Şubat’ta karşılıyor…

Çinliler binlerce yıldır hem ay, hem de güneş takvimini kullanıyorlar. Ayın dünya etrafında dönüşü 29 günde tamamlanıyor. 12 tur yaklaşık 350 güne denk geliyor. Güneş takvimi ile ay takvimi arasında oluşan fark nedeniyle Çin’de yeni yıl hep değişik bir günde başlar. Sene başı Ocak, ya da Şubat’tadır, ancak hep farklı bir gündedir. Bu sene Çinliler yeni yılı 3 Şubat tarihinde kutlayacaklar.

Feng Shui, Hsia yani güneş takvimini temel alır. Buna göre her yıl sabit olarak 4 Şubat’ta başlar. Hsia bizdeki Maarif takvimine benzer. Her iş için uygun tarihleri belirtir. Taşınma, ekin ekme, iş sözleşmesi, evlilik, satın alma, seyahat etme gibi. Bu takvimin özelliği, zamanı oluşturan yıl, ay, gün ve saatin beş elementten birine ait olmasıdır. Ağaç, ateş, toprak, metal ve su. Bu elementler arasındaki yapıcı ya da yıkıcı ilişki zaman içindeki kaliteyi de belirler. Uyum ve dengenin hakim olduğu zamanlar ya da karışık, sıkıntılı zamanlar. İnsanlar buna göre doğru tarihleri seçerek iyi şanslarını arttırabilir, kötü şanslarını ise en aza indirgeyebilirler.

2011 Metal Tavşan Yılı bize neler getirecek?

2011 Tavşan yılı Çin takviminde 2 element tarafından sembolize ediliyor. Ağaç üstüne metal. Elementler arasındaki yapıcı ve yıkıcı düzene göre metal ağacı yok eden bir konumda. Bu nedenle iki element arasında yıkıcı bir döngü, ters bir açı var diyebiliriz. Bu durum 2010 yılı ile aynı, çünkü geçen sene de ağaç üstünde metal elementi vardı. Bu senenin farkı, metal elementinin yang değil yin metal olması. Bu sene yine çok huzurlu bir seneye beklemiyor bizi. Üstteki yin metal bir mücevher gibi dekoratif ama aynı zamanda bir hançeri sembolize ediyor. Yin metal elementi görünüşte güzel, çekici ve ılımlı, ancak kalbi çelik gibi soğuk ve sert. Buna göre 2011 dıştan daha huzurlu gibi görünmekle birlikte bu maske gerginliklere, uyumsuzluklara ve beklenmeyen saldırılara gebe. Alttaki tavşan burcu küçük ağacı, bu da boynu ve sırt kemiklerini temsil ediyor. Bu senenin portresini en iyi çizen görüntü sırta saplanan bir hançer. Suikastların, gizli planların ve kalleşçe saldırıların etkileri ile karşı karşıyayız. Bu terörist saldırıların artabileceğine bir işaret.

Çin takvimi 60 yıllık döngülerle tekrarlanır. 60 yıl önce 1951’de yine aynı metal tavşan yılını yaşamıştık. O yıl, Kore Savaşı’nda çatışmaların en yoğun olduğu ve Seul’un ele geçirildiği sene idi. Dünya atom bombası yapma yarışına devam ediyordu. Birçok nükleer atış denemeleri yapılıyordu. Temmuz ayında Ürdün Kralı 1. Abdullah bir suikasta kurban gitti. Tarihe baktığımızda ağaç üzeri metal elementinin hep savaşlarla ilişkilendiğini görüyoruz.

Genelde metal liderlik, sadakat, kardeşlik, adalet ve yıkım ile bağdaştırılır. Yang metal erkekleri kahramanlara benzerler. Adil yanları ve zayıfın yanında olmaları nedeniyle politika, askeri ve hukuksal alanlara yönelirler. Yin metal da sadakat ve adalet kalitelerine sahiptir, ancak dıştan daha yumuşak ve kibar bir görüntüsü vardır. Hatta biraz kadınsı bile diyebiliriz. Yin metalin düzgün bir iskelet, açık bir ten, güzel dişler ve oval yüz hatlarını temsil etmesinden dolayı yin metal kadınları çoğunlukla çok çekici ve güzel olurlar. Ancak bu çekiciliğin ardında metalin sert ve soğuk gücü hissedilir. Bu günde doğan bazı ünlü kadınlar Angelina Jolie, Carla Bruni, Jodie Foster, Marilyn Monroe’dur. Erkeklerden Başkan George Bush, Osama Bin Ladin, David Cameron, Wen Jiabao ve Dimitri Medvedev’i sayabiliriz. Yin metalin sahip olduğu müzikalite yüzünden bugünde doğan birçok ünlü şarkıcıya rastlıyoruz. Pavarotti, Tom Jones gibi… Ayrıca bugünde doğan eğlence ve güzellik endüstrisine ait çok sayıda kişi var.

Tavşan yin ağaç elementidir ve baharın ortasında, bitkilerin, ağaçların en canlı olduğu zamanı temsil eder. Tavşan çiçektir, çimendir, ağaç dallarıdır. Gençliği, hareketliliği ve aktiviteyi sembolize eder. Böylece politikada ve sosyal düzende daha fazla değişim isteyen gençleri ve onların yeni girişimlerini izleyeceğimiz enerjik bir yıla giriyoruz. Tavşan Çin astrolojisinde aynı zamanda “Aşk Çiçeği”dir. Bu nedenle bu sene daha fazla seks ile ilgili olaylara, skandallara rastlamamız mümkün. “Aşk Çiçeği” karşı cinse çekim anlamına geldiğinden güzellik ve eğlence sektörü bu sene oldukça hareketli olacağa benzer.

Yin metal aynı zamanda ağzı simgeleyen “Göl” trigramıdır. Göl trigramı 7. periyodda (1984-2004) iletişim, bilişim, internet teknolojilerinde büyük ilerlemeler sağladı. Bu dönemde Feng Shui ve gelecek tahminleri de çok popüler oldu. 2011’de bu alanlardaki işlerin daha fazla gelişeceği ve hatta patlamalar yaşayacağına şahit olabiliriz. Yalnız madalyonun öbür yanı da var. Bu da ağzın olumsuz etkilerinin dedikodu ve skandallara yol açması. Bu sene Feng Shui’de uçan yıldız 7 merkezde. 7 zamanı geçmiş bir yıldız olduğundan dedikodu ve skandalları tetikleyebilir. Tavşan, hassas ve narin bir ağaç, özellikle de üzerinde metal elementi baskı kurduğunda çabuk kırılabilir. Ağaç çevreyi temsil ettiğinden ve metal tarafından saldırıya uğradığından bu sene çevreye zarar veren kazaların devam edeceğini söyleyebiliriz. Orman yangınları gibi doğal afetler atmosfere zarar verebilir. Metal solunum organlarını ve akciğerleri temsil eder. Ağaç ve metal arasındaki ters etki, hava kalitesinin kötüleşeceğine bir işaret. 2010 Kaplan yılı volkanik küllerin ve Meksika’daki petrol sızıntısı gibi büyük çevre felaketlerinin yaşandığı bir yıldı. Bu şekilde metal ağaç elementi kombinasyonlarında çevreye zarar veren felaketlerin yaşanması olasılığı çok fazla.

Nisan 2010’da birçok uçak kazalarına şahit olduk. 10 Nisan’da Polonya Cumhurbaşkanı, karısı ve birçok hükümet yetkililerini taşıyan uçak Rusya’da düştü. 13 Nisan’da Hong Kong’a inmekte olan Cathay Pacific uçağı alev aldı. 16 – 20 Nisan arası İzlanda’da volkan patlamasında küllerin havaya saçılmasından Avrupa hava sahası kapandı. 21 Nisan’da Filipinlerde iç hat uçuşu yapan bir uçak düştü. Tüm uçak kazalarının Nisan’da olması bir tesadüf değil. Havayolları ateş elementine ait bir sektör. Ateş elementi çok zayıf ya da hiç mevcut olmadığında bu sektörde problemler yaşanıyor. 2010 ağaç üzerinde metal elementi olan bir yıldı. Ağacın içinde az bir ateş mevcuttu. Ancak Nisan ayı bir toprak ayı olduğundan metale destek veriyor ve metal o küçücük ateşi de yok ediyor. 2011’de de aynı kombinasyonlar söz konusu olduğundan çevre felaketleri ve havayolları sektöründe sıkıntıların devam edeceğini söyleyebiliriz.

Horoz, Fare ve Tavşanlar için Köpek sembolü…

Tavşan ve horoz arasında oldukça ciddi bir ters etkileşim var. Horoz küçük metal bir bıçak, tavşan ise sırt kemikleri ve boyun. Bu ters etki ciddi kazalara ve yaralanmalara yol açabilir. Bu nedenle horoz yılında doğanlar 2011’de özellikle dikkatli olmalılar. Bu sene ters etkiden korunabilmek için yanlarında bir köpek sembolü taşımaları iyi olur. Genel olarak horoz yılında doğanları karışık bir yıl bekliyor. Taşınma, seyahat, iş değişikliklerine çokca rastlanabilir. Ev ve işi taşımak, değiştirmek onlar için uygundur. Seyahat de iyidir. Ancak direkt doğu istikametine gitmekten kaçınmalı, çünkü doğu bu sene “Grand Duke” yönü. Horoz yılında doğanlar mümkün olduğunca hızlı araba kullanmaktan, araba yarışı, kayak gibi hız sporlarından kaçınmalılar. Horoz ile birlikte fare yılında doğanlar da köpek sembolü taşımalı, çünkü fare ve tavşan arasındaki ters etkileşim uyumsuzluklara, sıkıntılara ve hatta sağlık problemlerine yol açabilir. Tavşan yılında doğanlar da senenin “Grand Duke”una kafa tuttuklarından onlar da bir köpek sembolü ile kendilerini korumaya almalılar.

Tavşan Yılı sağlık için ne demek?

5 element vücudumuzun değişik organlarını temsil eder. Metal cildimizi, nefes alma organlarımızı, akciğerlerimizi temsil eder. Bu nedenle bu sene griplerde artış görülebilir. Yin ağaç aynı zamanda sırt ve boyunla ilgilidir. Metal ağaca baskı yaptığından sırt ve boyun ağrıları, kemik problemleri, Parkinson gibi hareketleri etkileyen hastalıklara rastlayabiliriz. Metalin ağaca saldırıp Parkinson’a yol açmasının tipik örnekleri Stephen Hawking, Muhammed Ali, Michael J. Fox’tur. Bu kişilerde çok kuvvetli metal elementi ağaç elementine saldırarak ağaç elementinin temsil ettiği hareket kabiliyetini etkilemiştir. Ağaç aynı zamanda karaciğeri temsil eder. Fare ve tavşan arasındaki ters etkileşim karaciğer problemlerine yol açabilir. Bu sene ateş elementinin eksik olması mideyi, kalp ve dolaşım sistemlerini de etkileyebilir. 2011 bağışıklık sistemi zayıf olanlar için iyi bir sene sayılmaz. Metal, akciğerleri temsil ettiğinden ve bu sene ters bir döngüde olduğundan hava kirliliğine bağlı nefes problemleri, burun alerjileri ve gribal enfeksiyonlar 2011’de önemli sağlık problemleri olmaya devam edecek.

Küresel Isınma

Son yıllarda insan varlığını en fazla tehdit eden konu küresel ısınma. Buzullar tehlikeli bir hızla erimekte ve 2050 yılına kadar birçok sahil şehrinin sular altında kalacağı öngörülmekte. 2011’de ağaç üzerine oturan bir metal elementi mevcut. Bu sene su elementi hiç olmadığından kurak bir sene bizi bekliyor. Ayrıca metal akciğerleri ve nefes alma organlarını temsil ettiğinden ve ağaç ile uyumsuz bir döngü oluşturduğundan hava kirliliğinin, dolayısıyla nefes problemlerinin artacağını öngörebiliriz. Aynı zamanda ağaç çevre demek. Metal ağacı yok ettiğinden çevre konularında olumlu ilerlemeler kaydedilen bir sene olacağa benzemiyor. Her birimiz çevreye olan duyarlılığımızı harekete geçirmeli, içinde yaşadığımız dünyayı iyileştirmek için üzerimize düşeni yapmalıyız.

Bu sene merkezde 7 var

Feng Shui’deki “Uçan Yıldızlar” teorisine göre merkezde bulunan sayı bütün yıl olacak olan olayları belirler. Bu sene merkezde bulunan 7 metal elementini, solunum organlarını, genç kızları ve ağızı temsil ediyor. Bu nedenle bu sene griplerin artmasına, dedikodulara, seks skandallarına şaşmamak gerek. Bu sene eğlence, iletişim ve bilgi teknolojileri için olumlu bir sene.

Tavşan Yılında Hangi Sektörler Bereketli?

Ekonomiye gelince, piyasaların itici gücü ateş elementidir. 5 element insanların ruh halini etkiler. Genel olarak ateş neşe, su korku, toprak meditasyon, metal üzüntü, ağaç öfkedir. Bu yüzden ateş genelde insanlara optimist bir ruh hali getirir ve piyasaları canlandırır. Aynen 2006 ve 2007’de olduğu gibi. 2008’le birlikte gelen su elementi ile insanlarda korku başladı. Özellikle Amerika’daki durgunluk ve piyasa problemleri insanları etkiledi. 2009 saf toprak yılıydı. Toprak elementi meditasyon/düşünme demek. Bu insanların daha tutucu ve sağlam hareket ettikleri, daha fazla dengeye oturdukları bir sene oldu. Finans piyasalarının sembolü ateş elementidir. Güçlü bir ateş elementi optimizmi körükler ve insanları spekülatif hareket etmeye, daha fazla risk almaya iter. 2009’da ateş elementinin eksikliğine rağmen bahar ve yaz ayları ağaç ve ateş elementleriyle birlikte piyasaların yükselmesini sağladı. 2010 kaplan yılı, ateşin tohumlarını taşıdığı için baharla birlikte ekonomik iyileşmeler ve daha iyimser bir hava sağlandı. Baharın sonuna doğru Yunanistan ve Portekiz’de yaşanan ekonomik krizlere rağmen Mayıs’tan sonra borsalar yukarı doğru bir ivme yakaladı. 2011 Tavşan yılı saf ağaç elementi. Geçen seneki Kaplan burcu gibi ateşin tohumlarını taşımıyor. Ekonomide geçen seneki hareketliliği yakalayamasak da yaz ayları hareketli geçecek. Borsalar da ağaç elementi ile destek bulacağından senenin tamamında aktif olacak. Yalnız 2012’de kuvvetli su elementi geliyor. Bu nedenle 2011 sonbaharından itibaren tedbirli olmakta fayda var. Çin takviminde sonbahar Ağustos, Eylül ve Ekim aylarıdır…

Metal tavşan yılı, ateş ve toprak elementine ait sektörleri destekliyor. Metal, ateş elementi için para demek. Ateş elementine finans, eğlence ve enerji sektörleri giriyor. Toprak elementine ait sektörler için ise metal verimlilik demek. Gayrımenkul, otelcilik, madencilik, sigorta gibi sektörleri bu sene aktif bir sene bekliyor. Yine de büyük karlar yok, çünkü onlar için para anlamına gelen su elementi bu sene eksik.

İkinci iyi sektör su elementine ait. Su, bu senenin ağaç elementi için yaratıcı bir döngüde. Su elementine ait sektörler: taşımacılık, iletişim, içecek ve gemi/denizcilik. Metal elementine ait sektörler için biraz belirsiz bir sene. Çünkü metal sektörü metal yılını rekabet ve para kaybı olarak görüyor. Bilgisayar, ileri teknoloji, mühendislik, bankacılık ve araba metal sektörleridir.

2011’de pek iyi olmayan sektör, ağaç sektörü, çünkü ağaç elementi için para anlamına gelen toprak elementi bu sene eksik. Ağaç elementine ait sektörler, ormancılık, moda, dekorasyon, tekstil, matbaa, kağıt, medya, gazete, dergi ve yeni oluşmaya başlayan çevre sektörü.

2008’de başlayan kriz, çoğunlukla ateş elementinin eksikliğinden kaynaklandı ve su elementinin yarattığı korku ile yayıldı. 2010’daki kaplan, ateşin anası ve tohumu idi. Bu 2010’da iyimserliğin artmasına ve krizin etkilerinin daha çabuk iyileşmesine neden oldu. 2011’de bu iyimserlik sürecek, çünkü ağaç elementine ait tavşan yılı ateşi desteklemekte, ancak Kaplan gibi ateş yaratma gücüne sahip değil. Bu nedenle 2011 sonbaharına doğru ekonomide yavaşlamalar, hatta gerilemeler yaşayabiliriz.

2011 Feng Shui Enerjileri

Feng Shui enerjileri de yıldan yıla değişmekte. Onun için sene başlarında iyi ve kötü enerjilerin ev ve ofislerimizin önemli bir yerine gelip gelmediğine dikkat etmeliyiz. Öncelikle olumsuz etkilere önlem alınması, daha sonra iyi alanlara daha rahat odaklanmamızı sağlar. Bu sene kazaları, belaları temsil eden “5 yıldızı”, doğuda. Bu alan özellikle giriş kapısı, yatak odası gibi önemli yerlere denk geliyorsa, olumsuz etkilerini hafifletmek için mutlaka metal bir rüzgar çanı asmak gerekir. En kötü aylar Mart, Haziran ve Aralık. Hastalıkları temsil eden “2 yıldızı”, güneyde. Olumsuz etkilerinden kaçınmak için birbirine bağlı 6 metal para asmak güçlü bir sembol oluşturur. Bu seneyi temsil eden enerji “Grand Duke” doğuda. Bu alanda “Grand Duke”u rahatsız edecek faaliyetlerden kaçınmalı. Örneğin giriş kapınız ya da ön cepheniz Grand Duke alanında ise bu sene tadilat işlerine girişmeyin. İşyerinizde otururken yüzünüzü “Grand Duke” yönüne çevirmeniz ona karşı kafa tuttuğunuz anlamına gelir. Ancak sırtınızı verirseniz senenin enerjisini de arkanıza destek almış olursunuz. Kavga, hırsızlık, hukuksal problemleri tetikleyen yıkıcı “3 yıldızı” da bu sene kuzeyde. Olumsuz etkilerini hafifletmek için kırmızı bir obje kullanın. Kırmızı bir lamba, örtü, yastık, dosya, kitap olabilir. Skandalları temsil eden “7 yıldızı” ise bu sene merkezde. Geleneksel çözüm merkeze şeffaf bir vazo içine 3 bambu dalı koymaktır.

Gelgelelim bereket ve aşk enerjilerine… Bu sene bereket, kuzeybatıda kapısı olanlardan yana. Ayrıca ikinci bereket yıldızı ise batıda. Bu alanlar açık ve aktif yerlere denk geliyorsa bereket enerjileriniz de aktif olacak demektir.

İmtihanlara hazırlananlar, akademik çalışmalar yapanlar, müsabakalara katılanlar kuzeydoğunun enerjisinden faydalanabilirler. Eğer bu alanda yatak ya da çalışma odaları varsa ilerleme kaydettiklerini görebilirler.

Çiftler ve romantik bir ilişki arayışında olanlar, evin batısında bulunan odaları kullanarak şanslarını arttırabilirler. Eğer bu oda kullanılmayan bir oda ise buraya hareketli bir obje koymanız önerilir. Şelale ya da pille işleyen hareketli bir obje bu işi görebilir. 2011 tavşan senesi özellikle kaplan, at, köpek ve fare burcunda doğmuş olanlar için daha sosyal ve aşk dolu bir yıl vaat ediyor. Yılan ve horoz burcundakiler bol bol seyahat edecekler. Su günü ya da su yılında doğanlar (sonu 2 ve 3’le biten yıllar 1952, 1953, 1962, 1963, 1972, 1973, 1982, 1983 gibi) 2011’de kendilerine destek olacak ve fayda getirecek kişilerle karşılaşma fırsatı bulacaklar.

ESRA KOYUNCU
FENG SHUİ UZMANI

2011 Metal Tavşan yılı ile ilgili bilgiler üstadım Raymond Lo‘nun konu ile ilgili makalesinden derlenmiştir.

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.