Feng Shui Turkey | 2012 Su Ejderha Yılı
123
post-template-default,single,single-post,postid-123,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

2012 Su Ejderha Yılı

02 Kas 2012 Su Ejderha Yılı

Bu sene Çin yeni yılı 23 Ocakta karşılıyor…

Çinliler binlerce yıldır hem ay, hem de güneş takvimini kullanıyorlar. Ayın dünya etrafında dönüşü 29 günde tamamlanıyor. 12 tur yaklaşık 350 güne denk geliyor. Güneş takvimi ile ay takvimi arasında oluşan fark nedeniyle Çin’de yeni yıl hep değişik bir günde başlar. Sene başı Ocak, ya da Şubat’tadır, ancak hep farklı bir gündedir. Bu sene Çinliler yeni yılı 23 Ocak tarihinde kutlayacaklar.

Feng Shui, Hsia yani güneş takvimini temel alır. Buna göre her yıl sabit olarak 4 Şubat’ta başlar. Hsia bizdeki Maarif takvimine benzer. Her iş için uygun tarihleri belirtir. Taşınma, ekin ekme, iş sözleşmesi, evlilik, satın alma, seyahat etme gibi. Bu takvimin özelliği, zamanı oluşturan yıl, ay, gün ve saatin beş elementten birine ait olmasıdır. Ağaç, ateş, toprak, metal ve su. Bu elementler arasındaki yapıcı ya da yıkıcı ilişki zaman içindeki kaliteyi de belirler. Uyum ve dengenin hakim olduğu zamanlar ya da karışık, sıkıntılı zamanlar. İnsanlar buna göre doğru tarihleri seçerek iyi şanslarını arttırabilir, kötü şanslarını ise en aza indirgeyebilirler.

2012 Su Ejderha Yılı bize neler getirecek? 

2012 Ejderha yılı Çin takviminde 2 element tarafından sembolize ediliyor. Toprak ve üzerinde su. Elementler arasındaki yapıcı ve yıkıcı düzene göre  toprak suyu yok eder, dolayısıyla aralarında yıkıcı bir döngü var. Benzer şekilde zıt bir yılı geçen sene de yaşamıştık. 2011 metal tavşan yılıydı. Tavşan ağaç elementini simgeliyor. Metal ve ağaç arasında zıtlık var. Bu şekilde zıtlık olduğunda o sene pek de huzurlu geçmez. Uluslararası anlaşmazlıklar ve zorluklar olur. 2011’de metal elementi bir hançeri ya da silahı temsil ediyordu. Bu savaş demektir. 2012 su toprak ise sadece huzursuzluğa işaret ediyor, savaş ya da sert kavgaları değil.

Bu senenin yang su elementi okyanusları temsil ediyor. Bu çok kuvvetli bir enerji. Su ile ilgili tsunami gibi doğal felaketlere, sosyal, politik ve ekonomik değişimlere yol açabilir. Yang su, aynı zamanda zekanın, cömertliğin ve cesaretin sembolüdür. Bu güçlü enerji doğru yönlendirilirse reformlara ve hızlı gelişmelere itici bir güç yaratabilir. Suyun altında bulunan toprak elementi aynı zamanda su deposu sayılır. Bu nedenle 2012 güllük gülistanlık olmasa da son iki metal – ağaç yılında yaşadığımız sorunlar kadar büyükleri olmayacaktır.

Bu sene en büyük endişemiz seller, su baskınları ve depremler gibi doğal felaketlerdir. Tarihte en büyük depremler ejderha yıllarında olmuştur. Aşağıda son 5 ejderha yılında meydana gelen depremleri görüyorsunuz.

 

1952    Su Ejderha Yılı             21/7    Kaliforniya             7. 5   şiddetinde

4/11  Kamçatka Rusya     8.25 şiddetinde

 

1964    Ağaç Ejderha Yılı       27/3   Alaska                     9.2    şiddetinde

16/6   Niigata Japonya     7.6    şiddetinde

 

1976    Ateş Ejderha Yılı          28/7  Tangshan Çin         7.8    şiddetinde

 

1988    Toprak Ejderha Yılı      21/8   Nepal                       6.6   şiddetinde

7/12  Leninakan Rusya   6.9   şiddetinde

 

2000   Metal Ejderha Yılı         25/11  Azerbaycan                           7     şiddetinde

4/6     Sumatra                  7.9  şiddetinde

 

Ejderha yılları en büyük ve en korkutucu depremlere şahit olmuştur. Alaska’da 1964’teki deprem 9.2 şiddetindeydi. 1976’da Çin’deki depremde ise 250.000’in üstünde kişi hayatını kaybetmişti.  Dolayısıyla bu mantıkla 2012’de de büyük bir deprem olabileceğini öngörebiliriz.

Çin metafiziğinde ejderha büyük sıradağları temsil eder. Bu güçlü bir toprak elementidir. Aktif bir ejderha toprağın yerinden oynayabileceğine işaret eder. Ayrıca ejderha ve köpek cennet ve cehennemin kapılarıdır. 12 burcun içinde ejderha ve köpek garip yerler, gizemli olaylar demektir. “Koruyucu melekler” bu tür yerlere gelmezler. Koruyucu melekler insanları kötü şanstan korurlar. Ancak ejderha ve köpek yıllarında insanları kurtaracak koruyucu melekler olmaz. Bu yüzden de bir felaket yaşandığında normale göre daha fazla kayıplar olur.

Ejderha ve köpek burçları bir kişinin astroloji tablosunda bir arada ise bu kişinin 6. hissi çok kuvvetlidir. Bunu özellikle büyük sporcularda görmek mümkündür. Çünkü bir maçı kazanmak için 6. hisse gereksinim vardır. Bu ünlü sporculardan ve kişilerden birkaçı Bruce Lee, Jet Li, Maria Sharapova, Li Na, David Copperfield ve Putin’dir.

60 yıl önce ne oldu?

Çin takvimi 60 yıllık döngülerle tekrarlanır. 60 yıl önce 1952’de yine aynı su ejderha yılını yaşamıştık. O sene 1950’de başlayan Kore savaşı durma noktasına gelmişti. Yeni seçilen başkan Eisenhower, Kore’yi ziyaret ederek savaşı sonlandırmak için çalışmalar yapmıştı. Bu arada dünyada soğuk savaş devam ediyordu. Ülkeler nükleer bomba yapma yarışındaydı. 1952’de önemli doğal felaketler de yaşandı. Yukarıda okuduğunuz depremlerden başka su le ilgili felaketler oldu. Kamçatka’daki deprem öyle bir tsunami yarattı ki, Hawai’ye kadar ulaştı. Rekor derecede yağmurlar yağdı.Nisan’da fok balığı avlayan 78 denizci ve gemi hiç bir iz bırakmadan yok oldu. Aralık’ta Londra’da ölümcül bir sis yaşandı. Kuzey Denizi taştı ve Hollanda’da 1835 kişi hayatını kaybetti. Prenses Viktorya gemisinin batmasıyla 307 kişi İngiltere, 133 kişi ise İrlanda’da boğularak öldü. Bunun yanısıra gizemli olaylar oldu. Temmuz’da Washington’da UFO görüldüğü açıklandı. Amerika’da 58.000 çocuk felci vakası belirlendi. Bu gizemli olaylar cennet kapıları açıldığı için ejderha ile bağdaştırılır.

Beethoven da su insanıydı 

Yang su elementi güçlü bir okyanusu temsil eder. Bu aynı zamanda azimli, enerjik, cesur, güçlü ve biraz da zorlayıcı kişileri tarif eder. Su zeka ve beceri demektir. Bu özellikler sahne sanatları ve yenilikçi fikirler peşinde olan insanlarda bulunur. Ludwig Van Beethoven yang su gününde doğmuş bir örnektir. Yazdığı senfoniler okyanusların gücünü ve akışını yansıtır. Bir başka ünlü ise Bill Gates’tir. Onun zekası, cesareti ve yenilikçiliği olmasa bugün  sahip olduğumuz bilgisayar donanımlarının keyfini çıkarıyor olmazdık. Başka örnekler:

Tom Cruise, Warren Buffet, Paul McCartney, Kate Middleton, Prince Henry, Gwyneth Paltrow, Michael Douglas, Freddie Mercury, Joan Jett’tir.  Tüm bu ünlüler cesur, yenilikçi ve trend oluşturan bir portre çizerler.

Toplumsal Gelişim

Ejderha güçlü bir toprak elementi ve aynı zamanda su deposu. Deprem ve su felaketleri yaratabilir. Olumlu tarafına bakarsak 2012’deki su elementi cömert ve cesurdur. İyi yönlendirildiğinde gelişmelerin, sosyal değişimlerin yaşanacağı enerjik bir yıl yaşayabiliriz.  Toplumun iyiliği ve yüksek amaçlar için yüksek bağışlar yapılabilir. 2012 aynı zamanda seçim yılı. Birçok ülkede seçimler yapılacak: Amerika, Rusya, Tayvan, Fransa, Hindistan, gibi… Bu seçimler değişimleri ve cesur reformları beraberinde getirebilir.

Son iki yıl ağaca saldıran metal yıllarıydı. Ağacın çevreyi temsil ettiğini düşünürsek  bu iki yılda çok büyük çevre felaketleri yaşadık. Meksika’daki petrol sızıntısı ve Japonya’daki nükleer sızıntı bunların en önemlileriydi.  Neyse ki bu yıllar geçti. 2012 çevreye o kadar zararlı olmayacak. Hatta su ve toprak elementleri ağaçların büyümesi için gerekli elementler.  Bu nedenle çevre korunmasında ilerleme kaydedeceğimiz bir yıl olabilir.

Köpek ve Ejderhalar için Horoz sembolü

Bu sene ejderha ve köpek arasında ciddi bir zıtlık var. Bu nedenle köpek senesinde doğmuş kişiler özellikle dikkatli olmalılar. Özellikle dağlarda yapılacak etkinliklere dikkat etmeliler. Bu zıtlığı hafifletmek için bir horoz sembolü taşımaları iyi olur. Köpek senesinde doğanları seyahatlerin ve değişimlerin olacağı karışık bir yıl bekliyor. Ev ya da iş değiştirmek olumlu. Seyahat etmek de iyi, yalnızca yüksek dağlar, olası deprem bölgeleri, çöller ve su yakınlarından kaçınmakta fayda var. Su iyi bir elementiniz değilse özellikle Aralık ayında okyanus kenarlarına gitmekten kaçının. Aralık su elementinin en güçlü olduğu ay. Köpek yılında doğanlar seyahat ettiklerinde direkt olarak güneydoğuya gitmekten kaçınsınlar, çünkü bu yön senenin “Grand Duke” yönü. Ayrıca tehlikeli sporlardan, aktivitelerden de kaçınmakta fayda var.

Ejderha yılında doğanlar da bu sene ile zıt. Çünkü ejderhaların aralarında bir ceza ilişkisi var. Huzursuzluk, endişe ve gizli hastalıklar yaratabilir.  Bu nedenle  ejderha yılında doğanlar da bir horoz sembolü taşımalılar.

Ejderha yılı sağlık için ne demek?

Bu sene su toprak üzerinde olduğu için toprak çamurlu. Bu da salgın hastalıklara işaret ediyor.  Bir önceki su ejderha yılında Amerika’da 58.000 çocuk felci vakası kaydedilmişti. Bu sene de sıtma, gıda zehirlenmesi, mide ve böbrek sorunları ile karşılaşabiliriz. Ayrıca bu sene hiç ateş elementi olmadığından kalple ilgili sorunlar yaşayanlar için çok iyi bir sene sayılmaz.

5 element vücudumuzun değişik organlarını temsil eder.  Su elementi böbreklerimiz, bağışıklık sistemimiz, seks organlarımız ve idrar yollarımızdır. Bu sene bunlarla ilgili problemleri sıkça görebiliriz. Ejderha ise toprak elementidir. Toprak hücrelerimiz, kaslarımız ve midemizdir. Toprağın fazlası kansere yol açar. Su ve toprak aynı zamanda ateşi zayıflatır. Ateş kalp ve kan dolaşımı demektir. 2012’de bu problemler daha akut hale gelebilir.  Koenzim Q10 ve antioksidan kullanarak önlem alabiliriz.

2012 dünyanın sonu mu?

Son yıllarda Maya takviminde dünyanın 2012’de son bulacağı ile ilgili görüşler büyük tedirginlik yarattı. Buna göre 21.12.2012’de dünyayı saran çok büyük bir felaket yaşanacağı tartışılıyor. “2012” filmi ile bu endişe iyice körüklendi. Bu filmde başrol oyuncusu John Cusack Sarı Taş parkında  bir adamla buluşuyor. Bu adam dünyanın sonunun İncil’de, Maya takviminde ve  I Ching’de yer aldığını söylüyor.

2000 senesinde ölen Terence McKenna I Ching ve 2012 ilişkisi hakkında bir kitap yayınlamıştı. Kitabın adı “the Invisible Landscape: Mind, Hallucinogens, and the I Ching” Bu kitapta McKenna, Kral Wen’in yazmış olduğu 64 heksagram düzeninden ilham almıştı. Kral Wen heksagramların en başına Gök (Yaratan) ve ikinci olarak da Toprağı (Alıcı) koymuştu.  32’lik çiftler halinde 64 heksagramın sonu Ateşin Üzerinde Su (Tamamlandıktan Sonra) ve Suyun Üzerinde Ateş (Tamamlanmadan Önce) heksagramları ile bitiyordu.  Bu sıra dünyadaki gelişmeleri temsil ediyordu. Gök ve Toprakla başlıyor, Ateş ve Su ile bitiyordu.

Bu düzenden etkilenen Mc Kenna her bir 384 çizgiye matematik değeri yükledi. Ve elde ettiği eğrinin önemli dünya olaylarını temsil ettiğini iddia etti. Eğrilerin iniş ve çıkışları insanlık tarihinde önemli dönemler ile örtüşüyordu.  Buna Zaman Dalgası Teorisi dedi.  En önemli teorisi son inen eğriyi 21/12/2012 tarihine koymasıydı. Eğri en alta indiğinde bu tarihi gösteriyordu.

I Ching aslında 2012’de dünyanın biteceğini öngörmedi. En azından McKenna’ya Zaman Dalgası Teorisini bulması için ilham Verdi. Son iki heksagram, “Tamamlandıktan Sonra” ve “Tamamlanmadan Önce” dünyanın sonunu göstermiyor. Tam aksine hiç bir son olmadığını gösteriyor. Çünkü değişim henüz tamamlanmadı. Doğadaki döngüler gibi. Bir senedeki dört mevsim bittiğinde bir yenisi başlar.  I Ching’in 2012’yi  dünyanın  sonu olarak öngördüğünü söylemek hem yanlış, hem de haksızlıktır.

I Ching’de dünyanın sonu ile ilişkilendirilebilecek ne var?  En akla yakın Sung Hanedanlığı’nda yaşayan  Shao Yong’un “Dünyanın Yüce Düzen Prensipleri” olabilir. Shao Yong da dönemleri 64 devreye ayırmıştı. Ancak bu devreler oldukça uzundu. Onun sistemine göre bizim zamanımız halen 8. heksagramda. O da 129.600 yıl sürüyor.  Biz bu dönemin sadece ortalarındayız. Yani bu dönemin bitmesine daha 60,000 yıl var.

2012 buna yakın bile değil. Yine de kış dönencesi olan 21/12/2012’de çok güçlü su elementleri olduğu görülüyor.

 

Saat       Gün       Ay        Yıl

 

戊          丙          壬        壬

 

Toprak   Ateş        Su        Su

 

戌          辰          子       辰

 

Toprak    Toprak    Su       Su

 

21/12/2012 saat 19:13

 

Bu günün elementleri güçlü su elementine dikkati çekiyor. Bir de köpek-ejderha çakışmasına. Dolayısıyla bir deprem ve su baskını olabilir. Ama bunun dünyanın sonu olmayacağı kesin.

Bu sene merkezde 6 var

2012’de Feng Shui Uçan Yıldızlar teorisine göre merkezde  6 var. 6 metal elementini, nefes alma organlarını, başı, babayı,  göğü ve hukuku temsil ediyor. Bu sayı merkezde olunca senenin gündemini de belirliyor. Dolayısıyla nefes organlarımızı ve beynimizi etkileyecek virüsler, salgın hastalıklar olursa şaşırmayız.  6 aynı zamanda hukuk, devlet, baba figürüdür.  Bu sene seçim senesi. Birçok ülke değişimler yaşayacak.

Ejderha yılında ekonomi

Ekonomiye gelince, piyasaların itici gücü ateş elementidir. 5 element insanların ruh halini etkiler. Genel olarak ateş neşe, su korku, toprak meditasyon, metal üzüntü, ağaç öfkedir. Bu yüzden ateş genelde insanlara optimist bir ruh hali getirir ve piyasaları canlandırır. Aynen 2006 ve 2007’de olduğu gibi. 2008’le birlikte gelen su elementi ile insanlarda korku başladı. Özellikle Amerika’daki durgunluk ve piyasa problemleri insanları etkiledi. 2009 saf toprak yılıydı. Toprak elementi meditasyon/düşünme demek. Bu insanların daha tutucu ve sağlam hareket ettikleri, daha fazla dengeye oturdukları bir sene oldu. Finans piyasalarının sembolü ateş elementidir. Güçlü bir ateş elementi optimizmi körükler ve insanları spekülatif hareket etmeye, daha fazla risk almaya iter. 2009’da ateş elementinin eksikliğine rağmen bahar ve yaz ayları ağaç ve ateş elementleriyle birlikte piyasaların yükselmesini sağladı. 2010 kaplan yılı, ateşin tohumlarını taşıdığı için baharla birlikte ekonomik iyileşmeler ve daha iyimser bir hava sağlandı. Baharın sonuna doğru Yunanistan ve Portekiz’de yaşanan ekonomik krizlere rağmen Mayıs’tan sonra borsalar yukarı doğru bir ivme yakaladı. 2011 Tavşan yılı saf ağaç elementiydi. Kaplan burcu gibi ateşin tohumlarını taşımıyordu. Yine de yaz ayları fena geçmedi. Ancak Ağustos’tan sonra ateşin tamamıyle kaybolmasıyla birlikte zorlanmalar başladı. 2012’de güçlü su elementinin gelmesiyle tüm sene dikkatli olmakta fayda var. 2012 su ve toprak senesi olması ve hiç ateş içermemesi dolayısıyla tüm sene boyunca ekonominin daralması bekleniyor. Su elementi korku demek ve insanlar tedirgin olduklarında para harcamaktan kaçınıyorlar. Ekim, Kasım’da ciddi boyutlara gelebilir. Avrupa’da bazı ülkelerde yaşanan mali krizler derinleşebilir. Bu da tüm dünyayı etkiler. Özellikle 2012’nin ikinci yarısında yatırımcılar çok dikkatli olmalı.

2012’de hangi sektörler bereketli?

Su Ejderha yılı, ağaç elementine ait sektörleri destekliyor. Toprak, ağaç elementi için para demek. Ağaç elementine matbaa, kağıt, tekstil, kitap, yayıncılık, medya, yiyecek ve tüketim malları, dekorasyon ve çevre sektörleri giriyor. Metal elementine ait sektörler için ise su verimlilik demek. Bu sene bankacılk, yüksek teknoloji, bilgisayar, makine sanayileri aktif. Yine de büyük karlar yok, çünkü onlar için para anlamına gelen ağaç elementi bu sene eksik.

İkinci iyi sektör toprak elementine ait. Gayrımenkul, otelcilik, madencilik, sigorta gibi sektörler için su para demek. Yalnız senenin elementi de toprak olduğundan çok güçlü bir rekabet var. Bu da karları düşürüyor.

Ateş elementine ait sektörler için biraz belirsiz bir sene. Çünkü su ateşi bastırıyor.2012’de borsalar ve finans pek parlak değil. Bunlardan başka ateş sektörünü temsil eden alanlar eğlence, enerji.

2012’de iyi olmayan sektör, su sektörü, çünkü su elementi için para anlamına gelen ateş elementi bu sene eksik. Su elementini temsil eden sektörler içecek, taşımacılık, iletişim.

Havayolları ateş elementine ait bir sektör. Ateşin olmaması bu alanda problemleri beraberinde getirir. Havayolları şirketleri zorluklar yaşar. Haziran, Temmuz ve Ekim gibi ateş elementinin saldırı altında olduğu aylarda uçak kazaları yaşanabilir.

2012 Feng Shui Enerjileri

Feng Shui enerjileri de yıldan yıla değişmekte. Onun için sene başlarında iyi ve kötü enerjilerin ev ve ofislerimizin önemli bir yerine gelip gelmediğine dikkat etmeliyiz.  Öncelikle olumsuz etkilere önlem alınması, daha sonra iyi alanlara daha rahat odaklanmamızı sağlar. Bu sene kazaları, belaları temsil eden “5 yıldızı”, güneydoğuda.  Bu alan özellikle giriş kapısı, yatak odası gibi önemli yerlere denk geliyorsa, olumsuz etkilerini hafifletmek için mutlaka metal bir rüzgar çanı asmak gerekir. En kötü aylar Nisan, Ekim, Aralık 2012 ve Ocak 2013. Hastalıkları temsil eden “2 yıldızı”, kuzeyde. Olumsuz etkilerinden kaçınmak için birbirine bağlı 6 metal para asmak güçlü bir sembol oluşturur. Bu seneyi temsil eden enerji “Grand Duke” güneydoğuda. Bu alanda “Grand Duke”u rahatsız edecek faaliyetlerden kaçınmalı. Örneğin giriş kapınız ya da ön cepheniz Grand Duke alanında ise bu sene tadilat işlerine girişmeyin. İşyerinizde otururken yüzünüzü “Grand Duke” yönüne çevirmeniz ona karşı kafa tuttuğunuz anlamına gelir. Ancak sırtınızı verirseniz senenin enerjisini de arkanıza destek almış olursunuz.  Bu sene sırtınızı güneye vererek oturmanızı da önermeyiz. Çünkü bu yönde “Üç ölümcül güç” var. Kavga, hırsızlık, hukuksal problemleri  tetikleyen yıkıcı “3 yıldızı” da bu sene güneybatıda. Olumsuz etkilerini hafifletmek için kırmızı bir obje kullanın. Kırmızı bir lamba, örtü, yastık, dosya, kitap olabilir. Skandalları temsil eden “7 yıldızı” ise bu sene kuzeybatıda. Geleneksel çözüm merkeze şeffaf bir vazo içine 3 bambu dalı koymaktır.

Gelgelelim bereket ve aşk enerjilerine… Bu sene bereket, batıda kapısı olanlardan yana. Ayrıca ikinci bereket yıldızı ise kuzeydoğuda. Bu alanlar açık ve aktif yerlere denk geliyorsa bereket enerjileriniz de aktif olacak demektir. İmtihanlara hazırlananlar, akademik çalışmalar yapanlar, müsabakalara katılanlar güneyin enerjisinden faydalanabilirler.  Eğer bu alanda yatak ya da çalışma odaları varsa ilerleme kaydettiklerini görebilirler.Çiftler ve romantik bir ilişki arayışında olanlar, evin kuzeydoğusundaki odaları kullanarak şanslarını arttırabilirler.  Eğer bu oda kullanılmayan bir oda ise buraya hareketli bir obje koymanız önerilir. Şelale ya da pille işleyen hareketli bir obje bu işi görebilir.

2012 ejderha senesi maymun, fare ve horoz burcunda doğmuş olanlar için daha uyumlu bir sene. Horoz yılında doğanları sosyal ve aşk dolu bir yıl bekliyor. Kaplan ve köpek burcunda doğmuş olanlar bol bol seyahat edecekler.

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.