Feng Shui Turkey | 2015 Ağaç Keçi Yılı
266
post-template-default,single,single-post,postid-266,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

2015 Ağaç Keçi Yılı

01 Ara 2015 Ağaç Keçi Yılı

Çiftçi takvimi, ya da diğer adıyla Hsia takvimi, sadece geçen zamanı kaydeden bir araç değil, aynı zamanda oldukça güçlü bir öngörü sistemidir. “Kaderin Dört Sütunu” diye bilinen Çin astroloji yönteminde kişinin kaderi ve geleceği, doğum gününün Çin takvim formatına dönüştürülmesi ile okunur. Bu takvimin özelliği, zamanı belirten tüm birimlerin (yıl, ay, gün ve saat) beş element ile temsil edilmesidir. Evrende, herşey beş temel elementten oluşur: metal, su, ağaç, ateş ve toprak. Elementler arasındaki ilişkiler kişinin yaşamında karşılaşacağı şansı da belirler. Bu bilgiler doğrultusunda kişiler iyi şanslarını arttırabilir, kötü şanslarını ise en aza indirgeyebilirler.

Beş elementi ve aralarındaki ilişkiyi gözden geçirmek için tıklayın.

2015
ağaç
keçi
toprak

Çin Takviminde 2015 Keçi Yılı iki element tarafından sembolize edilir. Toprak ve üzerinde yin ağaç. Elementler arasındaki yapıcı ve yıkıcı döngüye göre ağaç toprağa hakim olur. Bu durumda birbirleri ile çatışan, yıkıcı bir ilişkiye sahiptirler. Genelde çatışan elementler huzursuzluklara işaret eder. Demek ki uluslararası çatışmalar ve gerginlikler bu sene de yakamızı bırakmayacak. Yine de geçen seneye oranla bu çatışmalar çok daha kolay çözümlenebilecek, çünkü yin ağaç elementi esnek ve uyumludur. 2014’ü temsil eden yang ağaç ise hiç eğilip bükülmeyen, kendinden ödün vermeyen, prensiplerine sıkı sıkıya bağlı, inatçı bir elementti. Yin ağaç elementi bir ağacın dallarını temsil eder. Bir çiçek gibi narin ve uyumludur. İnatçı değildir, her ortama uyum sağlar. Bu yaklaşım ile anlaşmak ve çözümlere ulaşmak çok daha kolay olur.

Politik açıdan keçi yılı

Keçi, Batı takvimine göre Temmuz ayıdır. Sıcak yaz mevsimi halen devam etmektedir. Keçinin içinde yin ateş, yin toprak ve yin ağaç elementleri saklıdır. Hiç su yoktur. Toprak kuru bir çöl toprağı gibidir. Ne kadar ilginçtir ki, Ortadoğu’nun çöllerinde vuku bulan son iki Körfez Savaşı da Keçi yıllarına denk gelmektedir. 1991’de binlerce Amerikan askeri Kuveyt’in özgürlüğü için savaşmıştı. 2003’te ise Irak’taki rejimi düşürmek için. 2015’te bir Körfez Savaşı daha çıkarsa hiç şaşırmamalı.

Gök ve yer hanelerinden oluşan Çin takvimi 60 yıllık döngülerle tekrar eder.  Yani aynı yin ağaç Keçi senesini 60 sene once 1955’te ve 120 sene once 1895’te yaşamıştık.

1955 yılı uluslararası çatışmaların son bulduğu barış, birlik ve dayanışma anlaşmalarıyla hatırlanır. 1955 Şubat’ında Türkiye, İngiltere, İran, Irak ve Pakistan arasında Bağdat Paktı kurulmuştu. Mayıs 1955’te Batı Almanya Nato’ya girdi. Aynı sene Sovyetler Birliği ile birlikte 7 komünist ülke Varşova Paktı’nı imzaladılar. Burma ve Japonya arasında barış anlaşması yapıldı. Ayrıca 1955 Şubat’ında Güneydoğu Asya Birliği kuruldu. Yine bir yin ağaç Keçi yılı olan 1895’te Çin ve Japonya arasındaki savaşa son veren Shimonoseki Barış Anlaşması imzalandı.

Tabii bu yılları sadece huzur içinde anamayız. 1955’te Güney ve Kuzey Vietnam arasında savaş başladı ve 1975’te Amerikalılar Güney Vietnam’dan çekilene kadar sürdü. 1895 Çin için karışık bir yıldı. Qing İmparatorluğu’nun Japonlar tarafından yenilmesiyle Kore ve Tayvan’ın kontrolü Japonlara geçti. Bunun için imzalanan Shimonoseki Anlaşması Çin’de çok büyük tepkilere yol açtı ve büyük protestolara neden oldu.

Çin metafiziğinde ağaç, büyüme ve hareketi temsil eder.

Önceki yin ağaç keçi yıllarında yaşam tarzında yenilikler de oldu. Temmuz 1955’te ilk Disneyland Kaliforniya’da açıldı. Nisan ayında İllinois’te ilk Mc Donald’s dükkanı açıldı. Kasım ayında Alfred Nobel, her sene düzenlenen Nobel ödüllerini başlattı. 120 sene once 1895’te Amerika’da tarihteki ilk araba yarışı yapıldı.

Araba yarışı demişken 2015’in toprak elementinin çok kuru olduğuna değinmiştik. Kuru toprak yolları temsil eder. Böyle yıllarda ciddi trafik kazaları olur. Bu nedenle 2015’te tehlikeli araba kullanmaktan kaçınmak gerekir. James Dean’in öldüğü meşhur kazayı hatırlayın. 30 Eylül 1955’teydi. O da bir yin ağaç keçi yılıydı. Lady Diana 1997’de bir araba kazasında ölmüştü. Lady Diana bir yin ağaç keçi yılında doğmuştu. 11 Haziran 1955’te Le Mans araba yarışlarında 83 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Çevre faktörü

Bu sene keçinin yarattığı kuvvetli toprak enerjisi deprem, toprak kayması, çığ, binaların çökmesi gibi toprak felaketlerine sebep olabilr. Japonya’daki korkunç 311 depremi 2011’de bir öküz günü ve keçi saatinde olmuştu. Bu sene hiç su elementi olmadığı için toprak çok kurudur. Bu da orman yangınlarına, tayfun, hortum ve ani iklim değişikliklerine neden olabilir. Keçi burcu hiç su barındırmadığından “ağacın mezarıdır”, bu da bitki ve ağaçlara iyi gelmez. Bu nedenle küresel ısınmaya bağlı olarak gelişen iklim değişiklikleri artacak ve derinleşecektir. 2015’te yeni çevre felaketlerine şahit olabiliriz. Tabii ki nükleer felaketleri, hava ve su kirlenmesi ile birlikte ciddi bir çevre tahribatını da gözardı edemeyiz.

Çin takvminin 60 yıllık döngülere tekrarlandığını söylemiştik. Slovenya ve Amerika’da 1895’te çok büyük depremler oldu. Ayrıca 1955’te Kaliforniya’da, Mısır’da, Çin’de de ciddi depremler yaşandı. 1955 Ağustos’unda Diane Kasırgası Amerika’nın kuzeydoğusunda 200’den fazla kişinin yaşamına maloldu. Eylül’deki Hilda Kasırgası ise Meksika’da 200 kadar kişinin ölümüne sebep oldu.

Sağlıkla ilgili

Yin ağaç elementi insan vücudunda boyun, sırt, omuriliği ve  karaciğeri temsil eder. Yin ağaç bir çiçeğe ya da ağaç dalına benzetilir. Hassastır, kolay bükülür ve kırılır. Yin ağaç insanları kolayca yaralanırlar. Özellikle de boyun, sırt ve küçük kemikleri hassastır. Örneğin kemik erimesinden şikayetçi olan Nicole Kidman bir yin ağaç insanıdır ve göğüs kafesini kırmıştır. Madonna ise 2005’te tam da yaşgününde attan düşerek omurgasını kırmıştır. Bu sene suyun olmaması ağaç için sağlıklı değildir. Bu yüzden kemiklerimizde sorunlar yaşayabiliriz. Kalsiyum, magnezyum ve Omega 3 ile kendimizi güçlendirmeliyiz.

Çin tıbbında toprak elementi mide, pankreası, kas ve dokuları temsil eder. Kanser hastalığı toprak elementinin dengeden çıkmasıyla oluşur. Bu sene keçi burcu, öküz ve köpek burcu ile birleştiğinde kuvvetli bir “toprak cezası” oluşturur ve bu da kanser,  obezite, şeker gibi hastalıkların artmasına sebep olur.  Mide ve pankreas hastalıklarına da sıkça rastlayabiliriz. 2015 yılında hiç su elementi olmadığından böbreklerimiz ve bağışıklık sistemimiz zayıflar. Bol anti oksidan ve Omega 3 alarak hücrelerimizi korumalı ve vücudumuzdaki su oranını arttırmalıyız.

Fazla karbonhidrat ve şekerli yiyecekleri tercih etmemeliyiz. Bunu söylemişken ilginç bir nokta gözümüze çarpıyor. Fast food devi Mc Donald’s ilk dükkanını 1955’te bir yin ağaç keçi yılında açmıştır. Bunun sonucunda 60 yıldır halk sağlığı üzerinde ciddi bir gerileme olmuştur. Bir başka ilginç nokta da Mc. Donald’s burgerlerinde çoğunlukla öküz eti kullanması. Öküz ve bu senenin ve 1955’in  sembolü keçi ise  tam zıt pozisyondalar.

Steve Jobs örneğini verecek olursak… Steve Jobs bir zayıf ateş insanı. Tablosunda çok miktarda toprak elementi var. 2004’te pankreas kanseri teşhisi kondu. Ancak kanser muhtemelen 2003’te keçi senesinde başlamıştı.

Yin ağaç insanları uyumlu, çok yönlü ve becerikli

Ağaç elementi nezaketi temsil eder. Ağaç insanları dürüst ve prensiplerine bağlı kişilerdir. Yang ağaç insanları daha inatçıdır. Yin ağaç ise yumuşak ve esnektir. Çevrelerine ve şartlara kolayca uyum sağlarlar ve hedeflerine ulaşmak için değişik yollar seçebilirler. Güvenilir dostlardır. Ancak uzun vadede başarılı olmak için prensiplerini arka plana atabilirler.

Yin ağaç insanlarının el becerileri gelişmiştir. Müzik aletleri çalmada, dikiş dikme gibi el becerilerinde üstlerine yoktur. Bu nedenle aralarından çok sanatçı ve modacı çıkar. Örneğin Nicole Kidman, Madonna,  Coco Chanel, Yves Saint Laurent yin ağaç gününde doğan sanatçılardan bazılarıdır. Yin ağaç ünlüleri arasında Prenses Diana’yı, Julia Roberts’ı, Sheryl Sandberg’I, Prens Williams’ı, John Travolta’yı, Mick Jagger’ı, John Lennon’ı, Hugh Jackman’ı, Malaia’yı sayabiliriz.

Yin ağaç insanına iyi bir örnek Mick Jagger’dır. Son 50 yılın en başarılı rock sanatçılarındandır. 1967’de uyuştucu bulundurmaktan hapse girmişti. Şimdi 70’ine yaklaşmasına rağmen sağlıklı, enerjik bir vücuda sahip. Bunu da disiplinli yoga, bale ve fiziksel egzersizlere ve vejeterjan beslenmeye borçlu. 1960’larda büyük bir rock yıldızı olmasına rağmen London School of Economics’de okulunu bitirdi. İşte bu çok yönlülük, esneklik ve uyum ruhu, onu bu yaşta genç ve başarılı kılıyor. Yin ağaç insanları agresif değildirler. Uzlaşmacı ve fedakar bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle de 2015 agresif hareketlerden kaçınılan ve uzlaşmak için en iyi çözümlerin arandığı bir yıl olacaktır. Uluslararası zıtlıkları, politik çatışmaları çözmek için çok daha iyi bir sene olacaktır.

Ağaç, bahar mevsimidir ve büyümeyi, gelişmeyi temsil eder. Ayrıca nezaketi, prensipleri ve bütünlüğü de. Bütün bu iyi özelliklerin yanısıra ağaç insanlarının toprak elementine hakim olma ayrıcalığı vardır. Toprak onlar için para elementidir. Çin astrolojisinin 12 burcundan sadece toprak 4 kez tekrarlanmaktadır. Diğer 4 element sadece ikişer kez tekrarlanır. Böylece ağaç insanlarının para ile karşılaşma, zengin olma şansı diğer insanlara göre iki kat daha fazladır.  Toprak elementi gayrımenkul ve evleri temsil ettiğinden gayrımenkul devlerinin ve toprak zenginlerinin çoğu ağaç insanlarıdır. Örneğin Hong Kong’daki Li Ka Shing yang ağaç günü doğmuştur ve astroloji tablosunda birçok toprak elementi vardır.

Yin ağaç insanları ise kendilerini daha çok sanat alanında gösterirler. Yin ağaç kadınları çok hoş ve çekicidirler. Erkeklere birer çiçek kadar zarif gelirler. Sanki bir ağaca sarılan sarmaşık misali güçlü erkeklerin tercihlerini oluştururlar. Her alanda olduğu gibi özellikle de sanat alanında çok yönlü ve çok yaratıcı olurlar.

Yin ağaç insanına en iyi örneklerden biri Coco Chanel’dir. 19 Ağustos 1883’te doğmuştur. Astroloji tablosunda birçok metal elementi vardır. Bu elementler onun çevresini saran ve ona yardımcı olan erkekleri temsil eder. Çünkü metal elementi onun için erkek ve koruyucu melek anlamına gelir. Fakir bir aileye doğmuş, annesini 12 yaşında kaybetmiştir. Bir yetimhanede yetişirken dikiş dikmeyi öğrenmiştir.  Terzihanede çalışmasının yanısıra bir kabarede şarkı söyleyip dansetmektedir. Kendisine destek olan erkeklerle birkaç ilişkisi olmuştur. Bunların arasında Kaptan Arthur Edward, “Boy Capel” diye adı geçen sevgilisi ona çok yakın olmuş ve ilk mağazalarını o finanse etmiştir.

Chanel yaratıcılığı, kararlılığı, azmi ve enerjisi ile çok başarılı olmuş. Bu başarıda sadık erkek arkadaşlarının da desteğini almıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerle ilişkisi olduğuna dair söylentiler çıkmış ama daha sonra Winston Churchill’in yardımlarıyla temize çıkmıştır. Başarılı hayatı yin ağaç kadınının pozitif yanlarını gösterir. Sanatçı, yaratıcı, çok yönlü, esnek ve şartlara uyum sağlayan, erkekler için cazip ve çekici.

Çin tarihindeki ünlü yin ağaç kadınlarından biri de Chimg Hanedanlığındaki İmparatoriçe Dowager’dır. 29 Kasım 1834’te fare saatinde doğmuştur. Yin ağaç keçi yılı, yin ağaç öküz günü, ateş fare saatinde doğmuştur. Astrolojisi bir yin ağaç insanı için çok asil kabul edilir, çünkü özellikle doğduğu saat bir yin ağaç insanı için hem zeka, hem de koruyucu melek elementidir.

Hong Kong’da şimdiki Baş sekreter Carrie Lam de yin ağaç gününde doğdu. Hong Kong’daki öğrenci protestoların yarattığı karmaşada büyük cesaret ve güçlü bir duruş sergiledi.

2015’te iyi sektörler

Ekonomiye gelince ateş elementi borsaları hareketlendiren itici güçtür. 5 element insanların ruh halini etkiler. Genel olarak ateş neşe, su korku, toprak meditasyon/düşünce, metal üzüntü, ağaç öfkedir. Ateş genelde insanlara optimist bir ruh hali verir ve piyasaları canlandırır. 2006 ve 2007’de olduğu gibi. 2008’le birlikte gelen su elementi insanlarda korku yarattı. Özellikle Amerika’daki durgunluk ve piyasalardaki olumsuz gelişmeler dengesizliğe yol açtı ve bu durum Amerika ve Avrupa’da 2013 senesine kadar devam etti. Amerikan ekonomisi 2013 yılan yılında olumlu gelişmeler kaydetti. 2014’te de Amerika ve Avrupa’da ekonomik iyileştirmeler kendini gösterdi. 2015’te bu iyiye gidiş devam edecek ve özellikle bahar ve yaz aylarında borsalar ve finans piyasaları çok canlı olacak. Bu sene ateşin gücü ve suyun hiç olmaması ekonomi için iyi. 2015 ve 2016’da ağaç ve ateş elementlerinin varlığı ekonomiyi canlı tutacak.

Ağaç keçi yılı, ağaç elementine ait sektörleri destekliyor. Toprak, ağaç elementi için para demek. Matbaa, kağıt, tekstil, kitap, yayıncılık, medya, yiyecek ve tüketim malları, dekorasyon ve çevre sektörleri ağaç elementine giriyor.

İkinci iyi sektör metal elementine ait. Metal elementi, ağaca hakim olur. Ağaç, metal için para demek. Metal elementine ait endüstriler bankacılık, yüksek teknoloji, bilgisayar, makine sanayileri, otomotiv sanayi, mühendislik, mücevherat.

Ateş elementine ait sektörler için de iyi bir sene sayılır. Çünkü ateş toprak üretir. Yani toprak elementi ateş için verimlilik demektir. Ateş sektörünü temsil eden alanlar hava yolları, eğlence, restaurant, enerji, spor, finans, petrol…İlk yarıda biraz durgunluk olabilir, çünkü ağaç ateş için fren gibidir.

Bu sene toprak elementi o kadar iyi değil. Çünkü toprak senesinde toprak sektöründe sahneye birçok rakip geliyor ve karları düşürüyor. Toprak sektörü için para elementi su ve bu sene hiç yok. Toprak sektörleri inşaat, gayrımenkul, tarım, sigorta, kimya, yiyecek gibi…

En zor aylar Temmuz, Ekim ve Ocak’tır. Sırasıyla keçi, kopek ve öküz aylarına denk geliyor.

Keçi ile keçi ve öküz burcu birbirine zıt

Keçi yılında doğanlar bu sene ile zıtlık içindeler. Astoloji tablolarında bir de köpek ve öküz burcu varsa ve toprak elementi onlara iyi gelen bir element değilse problemlerle karşılaşabilirler. Sağlıklarına ve toprakla ilgili olabilecek problemlere dikkat etmeliler.

Öküz senesinde doğmuş insanlar da bu sene zıtlık içindeler. Onlar için çok hareketli bir sene olacaktır. Çok seyahat edebilirler. Ev, iş değiştiriyor olabilirler. Bu değişiklikleri yapmak iyidir. Kendileri bir değişiklik yapmazsa evren onlara zorla yaptıracaktır. Çok riskli sporlardan kaçınmalılar. Örneğin araba yarışı, paraşütle atlama, uçak kullanma vs. gibi.  Bir at burcu sembolü taşımak onları keçinin etkilerinden koruyacaktır. Ayrıca öküz yılında doğanlar güneybatıya gitmekten kaçınmalılar, çünkü güneybatı bu sene “Grand Duke” yönü.

Öküz, keçi ve köpek birleştiklerinde çok kuvvetli bir toprak cezası oluşturuyorlar. Bu ceza sinsi bir tehlike demektir. Endişe, huzursuzluk ve toprakla ilgili kötü şansa işaret eder. Bu etkiler, sıkıntıları ve engelleri beraberinde getirir, ilişkileri ve sağlığı etkileyebilir. 2015’te toprak cezasından etkilenecek kişiler arasında Arnold Schwarzenegger, Julia Roberts, Madonna, Bill Clinton, Donald Trump, Angela Merkel, Kim Jong Un, David Cameron, Janet Yellen de var. Bu sene ne kadar çok dünya lideri ve ünlü kişi tehdit altında. Bu cezalar ciddi ve tehlikelidir. En azından bir at sembolü takarak keçi yılında koruma sağlayabilirler.

Özet olarak keçi, köpek ve öküz burçlarında olanlar birer at sembolü bulundurmalılar. Bu zıtlıklar sadece doğduğunuz senenin burcu ile sınırlı değil. Doğduğunuz ay, gün ve saatin de burçları var. Onlar da zıt olabilir. Bunun için tüm doğum tarihinizi Çin takvimine çevirmelisiniz. Örneğin öküz yılında doğanlar var. Barak Obama, Sergey Brin ve Google’dan Larry Page, Pricilla Chan, Bernard Arnault gibi… Ya da öküz gününde doğanlar var, Joe Biden, Recep Tayyip Erdogan, Kadir Topbaş gibi. Gün hanesinde zıtlık olduğunda bu insan ilişkilerine ve ailede problemlere işaret eder. Özellikle de eşlerle ya da karşı cinsle ilgili problemlere yöneliktir.

Bu senenin iyi burçları at, domuz ve tavşan. 

Fare burcundakiler bu sene romantik bir sene yaşayacaklar. Çok sosyal ve aşk ilişkilerinde hareketli bir sene onları bekliyor. Yılan burcundakiler için seyahat yılı. Bol bol seyahat edecekler, hareketli bir sene olacak.

Yang ağaç, yang metal ve yang toprak senesinde ya da gününde doğanlar için keçi “koruyucu melek” demektir. Yani doğum yılı 0, 4 ve 8’le biten kişiler için. Örneğin 1950, 1960,  1970, 1980, 1990, 1954, 64,84, ve 1958, 68, 78, 88 gibi…..Koruyucu melek bizim için işleri kolaylaştıran, ihtiyaçlarımızı karşılayan, bize yardımcı olan kişilerdir.

At burcu yin ağaç yılında doğanlar için akademik yıldızdır. Bebek doğumları için at günü, Hazirana denk gelen at ayını, öğle vaktini temsil eden at saatlerini seçmek iyi olur. Ayrıca maymun ayı olan Ağustos ve Fare ayı olan Aralığı seçerseniz yin ağaç bebekleri için koruyucu meleği temsil ederler.

Hangi yılda doğduğunuzu öğrenmek için tıklayın.

At sembolü almak için tıklayın.

8.Periyod çocukları etkiliyor.

Feng Shui’deki Uçan Yıldızlar teorisine göre 2004-2024 yılları arasında 8. Periyoddayız. 8 dağ trigramını, çocukları ve gençleri temsil ediyor. 2004’te 8. Periyoda girdiğimizden beri çocuklara yöenlik birçok felaket yaşandı. En son olay Güney Koe’de bir feribotta bir sürü okul çocuğunun hayatını kaybetmesiydi. Hong Kong’da öğrenciler ayaklandı. Periyod 8’de merkezde çozuklar olduğu için bu devrede onlar maalesef etkileniyorlar. Çocukların iyiliğine ve güvenliğine özellikle dikkat etmeli bu dönem.

2015’te Feng Shui enerjileri

Feng Shui enerjileri de yıldan yıla değişmekte. Onun için sene başlarında iyi ve kötü enerjilerin ev ve ofislerimizin önemli bir yerine gelip gelmediğine dikkat etmeliyiz.  Öncelikle olumsuz etkilere önlem alınması, daha sonra iyi alanlara daha rahat odaklanmamızı sağlar. Bu sene kazaları, belaları temsil eden “5 yıldızı”, batıda.  Olumsuz etkilerini hafifletmek için evinizin batısına mutlaka metal bir rüzgar çanı asmak gerekir. En kötü aylar Nisan, Haziran, Temmuz ve Ocak 2016. Hastalıkları temsil eden “2 yıldızı”, güneydoğuda. Olumsuz etkilerinden kaçınmak için birbirine bağlı 6 metal para asmak güçlü bir sembol oluşturur.

Bu seneyi temsil eden enerji “Grand Duke” güneybatıda. Bu alanda “Grand Duke”u rahatsız edecek faaliyetlerden kaçınmalı. Örneğin giriş kapınız ya da ön cepheniz Grand Duke alanında ise bu sene tadilat işlerine girişmeyin. İşyerinizde otururken yüzünüzü “Grand Duke” yönüne çevirmeniz ona karşı kafa tuttuğunuz anlamına gelir. Ancak sırtınızı verirseniz senenin enerjisini de arkanıza destek almış olursunuz.  Bu sene sırtınızı batıya vererek oturmanızı önermeyiz. Çünkü bu yönde “Üç ölümcül güç” var. Kuzeydoğu ise “Yıkım pozisyonu”, Grand Duke’un tam ters istikameti oluyor. Bu alanda da oturmayınız. Kavga ve hırsızlıkları tetikleyen yıkıcı “3 yıldızı” bu sene evlerin merkezinde. Olumsuz etkilerini hafifletmek için kırmızı bir obje kullanın. Kırmızı bir lamba, örtü, yastık, dosya, kitap olabilir. Skandalları temsil eden “7 yıldızı” ise bu sene güneyde. Geleneksel çözüm şeffaf bir vazo içine 3 bambu dalı koymaktır.

Artık çoktandır 7.periyoddan 8’e geçtiğimiz için 7 olumsuz etkilerini fazlasıyla gösteriyor. MH17’de trajik etkisini hep beraber yaşadık. O yüzden 7 yıldızına çözüm üretmek çok önemli.

2015’te merkezde olan 3 yıldızı deprem/kasırga trigramını temsil ediyor. Bu nedenle de 2015’te depremler olabilir. Etkilenecek alanlar ise orta ve batı alanlar. İçinde orta kelimesi geçen her ülke etkilenebilir. Örneğin Orta Asya, Orta Doğu ve memleketlerin merkezinde bulunan şehriler.

Gelgelelim bereket ve aşk enerjilerine… Bu sene bereket, kuzeyde kapısı olanlardan yana. Kuzey alanınız açık ve aktif yerlere denk geliyorsa, örneğin salonunuz gibi, bereket enerjileriniz canlı olacak demektir. Sınavlara hazırlananlar, akademik çalışmalar yapanlar, müsabakalara katılanlar doğunun enerjisinden faydalanabilirler.  Eğer bu alanda yatak ya da çalışma odaları varsa ilerleme kaydettiklerini görebilirler.Çiftler romantik bir ilişki arayışında olanlar, bebek yapmak isteyenler, bu sene yaratıcı ve aşk dolu enerjiler evin güneybatısı ve kuzeybatısında. Umarız bu alan bir tuvalet ya da depoya denk gelmiyordur.

6 metal para, rüzgar çanı ya da koruma ürünlerinden almak için tıklayın.

6’lı şans paraları almak için tıklayın.

Rüzgar çanı almak için tıklayın.

Koruma ürünlerinden almak için tıklayın.

Hepinize huzur dolu, sağlıklı, bereketli bir sene dileriz.

32 Comments
 • mehmet aygün
  Posted at 15:30h, 16 Aralık Cevapla

  Esra hanım yıllar itibariyle yılın nasıl geçeceği tahminine göre bilgilendim.Ayrıca Feng şui enerjilerine göre evimizde gereken uyarıları uyguluyorum.Çok teşekkür ederim.
  Ayrıca, çiftçilik yapmaktayım.2015 de hiç suyun olmaması,bitkilrimizi, ürünlerimizi etkilermi bunun için telaşlanmamız lazımmı ne gibi önlemler almalıyım.Yoksa yılın sıcak gececeği anlamımı çıkıyor ortaya.

  • Esra Koyuncu
   Posted at 23:49h, 18 Aralık Cevapla

   Mehmet Bey, suyun olmaması maalesef tarımı etkiler. Tarım toprak elementine girer. Toprak için bereket su elementidir. Bu sene de su elementi mevcut değil. Ayrıca yazımda senenin enerjilerinin toprak ve üzerinde ağaç elementi olduğuna değinmiştim. Elementlerin etkileşiminde ağaç ve toprak yıkıcı bir döngüde. Bu da çevreyi etkilediği gibi, mahsülleri de olumsuz etkileyebilir. Yağmur sularının biriktirilmesi bir önlem olabilir. Eminim alınacak önlemleri siz çok daha iyi biliyorsunuz. Birkaç sene önce permakültür eğitimi almıştım ama apartman çocuğu olduğum için bu konuda fikir yürütmem çok doğru olmaz. Sadece teoriler. Sevgilerimle.

 • Korel Kubilay
  Posted at 16:23h, 22 Aralık Cevapla

  Bereket köşesi kuzeyimizde bir de üstüne üstlük tuvaletimiz orda.Nasıl önlem almak ne yapmak lazım bilemedim.
  Zaten bu seneyi okuyunca canım sıkıldı bir de bu tuvalet olayı beni hepten umutsuzluğu götürdü.

  • Esra Koyuncu
   Posted at 00:25h, 13 Şubat Cevapla

   Tuvaletin önündeki kütüphaneni canlandıracak, hareketlendirecek fikirler üretmeliyiz. Örneğin yılbaşı ışıkları, lava lambası, pille işleyen bir oyuncak, saat ya da hareket eden bir obje olabilir.

 • AYŞE BULUT
  Posted at 12:07h, 10 Ocak Cevapla

  esra hanım çin astrolojisine göre domuz burcuyum 22.10.1983 doğumlu eşimde 12.01.1980 keçi burcu bu yıl bizi bekleyen olumlu ve olumsuzluklar aşk iş par sağlık şans ile bilgi verebilir misiniz iş hayatında yükselmek evimde negatif elektriği atmak istiyorum yardımcı olurmusunuz

  • Esra Koyuncu
   Posted at 17:31h, 20 Ocak Cevapla

   Sevgili Ayşe Hanım, blogumda geneli ilgilendiren yanıtları verebiliyorum sadece. Yazıdan da görebileceğiniz gibi keçi senesinde doğanları hareketli bir sene bekliyor. Değişim yapmak iyidir. İş, ev, yer, bol seyahat gibi. Eşiniz yanında bir at sembolü taşısın. Evdeki negatif elektriği atmak için en iyisi bir güzel temizlik, kullanılmayan eşyalardan arınma ve bir de üstüne enerji temizliği. Enerji temizliği yapmak için tibet çanaklarını ve adaçayı tütsüsünü kullanıyoruz. Bir de şimdi pratik kullanımlı Negatif Enerji Spreyleri var. Adaçayının püskürtmeli olanı. Facebook’taki sayfamızda bunlarla ilgili sık sık yazıyoruz, takip etmenizi öneririm. Satış sitemizden de bakabilirsiniz. http://www.fengshuidukkani.com da Koruma Ürünlerinde…

 • REYHAN SAN
  Posted at 03:37h, 20 Ocak Cevapla

  tek duvarı açık olan bir balkonum var .yönü güneybatıda.balkonda feng shui uygulaması yapılır mı yoksa eksik alan mıdır

  • Esra Koyuncu
   Posted at 17:22h, 20 Ocak Cevapla

   Açık balkonları analizin içine katmayız. Kapalı balkonları katarız. Yine de dışarıdaki enerji içeri yansıdığı için balkonda neler olduğu önemli. Örneğin balkonun iç kısmında bir bereket enerjisi varsa balkonda yaratacağınız hareket içeri de yansır. Rüzgar gülleri, canlı çiçekler, su objeleri gibi… Güneybatıda bu sene güzel enerjiler var ama mevcut planınızda neler olduğu da önemli tabii.

 • sule gur
  Posted at 02:40h, 06 Şubat Cevapla

  isyerini yeni yerine tasiyan arkadasima bolluk bereket kazanc getirmesini istedigim armagan almak isterim. Ne almaliyim. Hangi alanda kullanmali?

  • Esra Koyuncu
   Posted at 00:35h, 13 Şubat Cevapla

   Sule Hanım, en sevilen hediyelerden biri ağzında para tasıyan kurbağadır.Adı “Chan Chu” olan 3 Ayaklı Bereket Kurbağaları, Çin sembolizminde para getiren en uğurlu sembollerden biri sayılır. Uzakdoğu’da bereket için evlerde, işyerlerinde kasaya yakın, karşılama bankolarında, yönetici masalarında, ofislerde sıkça rastlanır. Kapıya yakın, evin içine bakacak şekilde konur. Bu linke tıklayarak sitemizden inceleyebilirsiniz. Bir de şans paraları var. Şans objeleri kısmında bunları da görebilirsiniz.

 • 19 Şubat 2015 - Keçi Yılı Başlıyor | Moda Trend Stil
  Posted at 07:03h, 19 Şubat Cevapla

  […] Yılı” hakkında daha fazla bilgi almak Sevgili Esra Koyuncu’nun sitesini ziyaret […]

 • Burcu Kocaoğlu
  Posted at 15:43h, 24 Şubat Cevapla

  Esra hanım merhaba,

  Ofisimde mecburen güneybatıya bakıyorum, Grand duke den korunmak için ne yapmalıyım? Birde ikiz kızlarımın odası Kuzey’de, ve daha cok vakitlerini güneydoğuda Mutfak oturma odası birleşik bir odada geçiriyorlar, güneyde tam mutfak güneydoğuda oturma alanı bulunuyor, onlar için özel bir şey önerir misiniz? Kızlarım(21.04.2014),eşim (14.03.1978) ve ben(09.06.1978) at burcuyuz.

  • Esra Koyuncu
   Posted at 22:00h, 04 Mart Cevapla

   Burcu Hanım, maalesef ofis ortamında yer seçmek her zaman mümkün olmuyor. Telefonunuzun pusulası ile tam baktığınız yönü, biraz değişik oturursanız hangi yönlere gelebileceğinizi ve o şekilde oturup oturamayacağınızı bir kez daha kontrol edin. Bazen ufak bir kayma ya da hafif bir yön değişikliği mümkün olabiliyor. Ailenizde bu sene bir zıtlık görünmüyor. Sadece güneydoğuda bu sene sık hastalanma görülebilir. Bunun için birbirine bağlı 6 metal para kullanıyoruz sembolik olarak. Oturma alanına bu paralardan koyabilirsiniz. http://www.fengshuidukkani.com‘da Klasik 6’lı para diye geçiyor. Ya da şeffaf bir çanağa su koyabilirsiniz. Bu suyu sık sık tazelemeniz gerekir. Su ve metal elementi bu sene güneydoğuda denge sağlıyor.

 • alev demirel
  Posted at 00:15h, 05 Mart Cevapla

  esra hanım,geçen sene evimi sizin söylediğiniz gibi organize ettim.ve güzel enerjili bir yıl geçirdik.ve ben fare burcunda olduğum için boynumda bir sene boyunca kristal taşıdım..bu sene bir şey taşımam gerekiyor mu..?eşim köpek,oğlum maymun ,kızım da benim gibi fare burcunda..koruma amaçlı taşımamız gereken objeler var mı??teşekkür edeim..

 • Sevda Üçüzler
  Posted at 10:44h, 09 Mart Cevapla

  Esra hn. merhaba, feng shui ile kitabınız vasıtasıyla tanıştım. Evimizde düzenlemeler yapmaya çalışıyorum ancak yanlışlık yapma korkum da var doğal olarak.
  eşim 28/12/1968 doğumlu ben de 29/2/1972 doğumluyum. Yatak odamızda yatak başımızı ikimizin de iyi yönlerinden biri olan kuzey doğuya çevirdim. Ancak 2015 de buranın yıkım pozisyonu olduğunu yazmışsınız. Benim şu an doğru yönün ne olacağı konusunda kafam çok karışmış durumda.Bir de uçan yıldızların hangi kurala göre uçtuğunu malesef anlayamadım. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevineceğim.
  Çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

  • Esra Koyuncu
   Posted at 23:54h, 01 Nisan Cevapla

   Merhaba Sevda Hanım. Yatak yerleşimini her senenin enerjisine göre değiştirmek mümkün olmuyor. O yüzden genel olarak iyi bir yönünüze doğru kullanmanız isabetli olmuş. Yıkım yönü rahatsız edildiğinde zarar verir. Örneğin duvar yıkma, hilti ile delme, daha büyük tadilatlar gibi. Onun dışında giriş kapısı ise sürekli açılıp kapandığı için aktive olur. Uyurken sorun yok. Uçan yıldızlarda ortada 5 rakamı olan şablonu kullanıyoruz. O şablona bakarak yıldızların sırayla hangi yönlere uçtuklarını görebilirsiniz. Ondan sonra merkeze hangi rakamı koyarsanız koyun, o sıraya göre uçuruyorsunuz. Binanızın yapıldığı periyodun rakamını merkeze koyuyorsunuz. Sonra ön cephe ve arka cephesini saptıyorsunuz. Gerisi kitapta izah ediliyor. Uçan yıldızlar hepimizin takıldığı konudur. Bir kerede çözmek kolay değildir. Eğitimlerde yüzyüze olunca daha rahatlıkla anlaşılabiliyor. Bir eğitimimize katılın. Çok güzel geçiyor. Öğrenciler bayağı keyif alıyorlar. Hayatları boyunca işlerine yarayacak bir sistem öğrenmiş oluyorlar.

 • sevim türetken
  Posted at 23:38h, 31 Mart Cevapla

  Esra hanımcım iyi geceler, melek figürleri (ışıklı bibo ve saat ) ni ,evimin hangi köşesine koymalıyım acaba ..Çok teşekkür ederim.

  • Esra Koyuncu
   Posted at 23:55h, 01 Nisan Cevapla

   Bu tür figürlerin arkasında duvar olmasına dikkat ediyoruz. Salonunuzda sürekli görebileceğiniz bir yere koyabilirsiniz.

 • Fatma ÖZÜDOĞRU
  Posted at 15:48h, 01 Nisan Cevapla

  Merhaba Esra Hanım, ben 12.11.1967 tarihinde, akşam gün batımı civarı doğmuşum. At sembolü taşımamızı öneriyorsunuz. Deniz atı kolyem var yeterli olur mu? Başka ne yapabilirim. Blogunuzdan bu konuda çok şey öğrendim. teşekkür ederim.

  • Esra Koyuncu
   Posted at 23:42h, 01 Nisan Cevapla

   Merhaba Fatma Hanım, cep telefonunuza ekran koruyucu olarak güzel bir at resmi koyabilirsiniz. Bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. At sembolü birçok yerde var. Eşarptan oyuncağa kadar, biblodan, posterlere kadar birçok seçenek olabilir. Deniz atı olmaz. Burcun temsilcisi karada yaşıyor.

   Sevgilerimle,

 • elif hüseyinoğlu
  Posted at 11:16h, 02 Nisan Cevapla

  esra hanım merhaba; 1983 doğum yılıma göre kua da, öldürücü yön güneydoğu oluyor, 2015 haritasına göre güneydoğu olan hastalıktan korunmak için 6para mı kullanmalıyım. aynı şekilde şanssızlık kuzey yönüne geliyor, kuzey de nasıl başarılı hale getirebilirim? dengelemek için hangi ürünleri, nasıl kullanmalıyım? teşekkürler

  • Esra Koyuncu
   Posted at 22:37h, 04 Nisan Cevapla

   Elif Hanım, bu sene evlerin güneydoğusu hastalıklara açık. O yüzden 6’lı metal para kullanarak sembolik bir çözüm yaratıyoruz.Mümkünse bu sene bu yönde daha az vakit geçirmek iyi olur. Eğer bu mümkün değilse o zaman 6’lı metal para kullanılır. Metal objeler koymak, metal sesi duymak da işe yarar. Örneğin tibet kaseleri ile ya da ting-sha’larla enerji temizliği yapmak iyi bir fikir olur. Metal sesi negatif enerjiyi dağıtır. Nasıl kullanılacağı http://www.fengshuidukkani.com sitemizde yazıyor. Kuzey yönüne gelince, senelik yönlerin etkilerine geçmeden önce mekanınızın varolan enerjileri nasıl, ona bakmak lazım. Onun için mekanın inşaat tarihi ve konumuna göre bir enerji tablosu çıkarılıyor. Senelik etkiler mevcut tabloya etki ediyor. Bu bilgiler her mekanda farklılık gösterdiği için projeye özel çözümler sunuluyor. Genelleme yapmak o kadar kolay değil. Sevgiler

 • didem demirel
  Posted at 12:16h, 14 Nisan Cevapla

  merhaba esra hanım güney için 3 bambu dalı dışında başka bir çözüm önerisi var mı? evde bitki besleyemiyorum. sevgiler

  • Esra Koyuncu
   Posted at 19:31h, 02 Ekim Cevapla

   Didem Hanım, durgun bir su da kullanabilirsiniz. Cam bir fanusta olmalı. Üzerini kapatmayın, hava ile temas etmeli. Ve periyodik olarak suyu tazelemelisiniz.

 • reyhan san
  Posted at 20:05h, 30 Nisan Cevapla

  Merhaba Esra hanım yatak odam kuzey kariyer yönünde .Bu yönü suyla aktif etmem doğru mu ? Başka bir öneriniz var mı ?Teşekkürler

  • Esra Koyuncu
   Posted at 19:29h, 02 Ekim Cevapla

   Reyhan Hanım, klasik Feng Shui’de kariyer, şöhret, bereket yönlerini çeviri kitaplarda yazdığı gibi kullanmıyoruz. Bu Batılıların uyguladığı bir yöntem. Feng Shui’nin kaynaklandığı doğuda ise günümüzde en çok “Uçan Yıldızlar” olarak geçen bir sistem kullanılıyor. Bu sisteme göre evinizin bir enerji haritası çıkarılıyor. Bu sistem, içinde binanın yönünün ve yapılış tarihinin bulunduğu bir hesaplamaya göre işliyor. Ayrıca bu sistemde zamanın değişen etkilerini de izleyebiliyorsunuz. Dolayısıyla kuzeyinizin kariyer yönü olduğu bilgisi biz klasik sistemleri uygulayanlar için geçerli değildir. Uçan Yıldızları kitabımda anlatmaya çalıştım. İlginizi çekerse Kaknüs Yayınlarından çıkmış olan “Feng Shui – Pusula İçinizde” adlı kitabımı okuyabilirsiniz.

 • Deniz Ergun Alaçatı
  Posted at 19:28h, 01 Mayıs Cevapla

  Esra Hanım merhaba, açıklayıcı yazınız için çok teşekkürler. Ancak benim bir sorum olacak, doğru bir yere yazmadıysam bağışlayın. Ailemin 3 ferdinin olumlu yönleri batı, kuzeybatı, güneybatı ve kuzeydoğu yönleriyken bir tek benim olumlu yönlerim kuzey, güney, doğu ve güneydoğu. Yani onların olumsuz yönleri benim olumlu yönlerim iken, benim olumlu yönlerim ise onlar için olumsuz..
  Ben neye göre elementleri aktive edeceğimi bilemedim.. Kua sayılarını görmezden gelip genel yönleri aktive etsem olur mu?
  Cevap verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Esra Koyuncu
   Posted at 19:32h, 02 Ekim Cevapla

   Evet Deniz Hanım, kua sayıları kişisel bilgilerinizdir. Evi ailenin diğer fertleri ile paylaştığınıza göre genel yönler üzerinde çalışacaksınız.

 • havva
  Posted at 00:52h, 26 Mayıs Cevapla

  Merhaba esra hanım, bu sene evleniyoruz tuttuğumuz ev güneydoğu ya bakıyor daire olarak binanın girişi güney. Kapıdan girince hemen karşı kapı salon var.kapının sağ tarafı kiler tuvalet banyo olarak gidiyor hol uzun ve geniş mutfak giriş kapısının solunda bende feng shui ile ilgileniyorum ve özellikle yatak oda sını konumlandıramıyorum kapıyı görmese camı görüyor camı görünce dolaptaki ayna yatağı görüyor lütfen bu konuda bir kaç öneri verirseniz çok mutlu olurum. Umarım bu ev yaşam enerjimizi yükseltir sizden öneri bekliyorum konumlandırma konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler.

  • Esra Koyuncu
   Posted at 19:35h, 02 Ekim Cevapla

   Havva Hanım, evi, planı, ışığı ve dış faktörleri ile görmeden konumlandırma yapmak çok zor.

 • Aysun Aslan
  Posted at 16:05h, 02 Ekim Cevapla

  Sevgili Esra hn kendi iş yerimiz var uluslararası nakliyeyle uğraşıyoruz..Ama işlerimiz pek iyi gitmiyor.iş lerimizin iyi gitmesi için ne yapabiliriz.Birde akvaryumumuz var doğu yönünde yerleştirmiştik ilk aldığımızda , birde defin bahya çiçeklerimizi hangi yöne koyabiliriz., teşekkür ederim.

  • Esra Koyuncu
   Posted at 12:26h, 05 Ocak Cevapla

   Bu sene sizin sektör en iyi sektörlerden. Umarım çok daha iyi bir sene geçirirsiniz geçen seneden. Bu sene bereket güneybatıdan geliyor. Doğu da ikinci bereket alanı. Akvaryumunuzu doğuda bırakabilirsiniz. Bol şans.

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.