Feng Shui Turkey | Ada’da Feng Shui Hafta Sonu
1234
post-template-default,single,single-post,postid-1234,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Ada’da Feng Shui Hafta Sonu

21 Şub Ada’da Feng Shui Hafta Sonu

Allahıma şükürler olsun. Her güzel gün için şükrediyorum. Ama bu hafta sonu öyle böyle değil, bir başka güzeldi.

Bu sene Çin yılbaşısı 16 Şubat akşamı kutlandı. Biz de bunun için uzun süredir hayalini kurduğumuz bir etkinliği gerçekleştirdik. Çin yeni yılını Büyükada’da kutladık.

Herkes programa bayıldı ama gelmemek için sebepleri o kadar çoktu ki. Biz küçük ve çok keyifli bir grup olduk sonunda. Geri dönüp baktığımızda diyorum ki, amma da şanslı bir grupmuşuz. Büyüleyici bir haftasonuna hep birlikte tanık olduk.

Biz organizatörler, ben ve Meltem Özertem, eşlerimizi de alıp Cuma gününden kendimizi adaya attık. Beşiktaş’tan bindiğimiz Mavi Marmara neredeyse boştu gibi. Hava kapalı, minik minik yağıyor ve bayağı da soğuktu. Bazılarının adaya niye gelmek istemedikleri belli. Yolda sıcacık tarçınlı bir sahlep içimi ısıttı.

Adaya vardığımızda  geride bıraktığımız şehrin karmaşasından ve hızından daha kendimizi kurtaramamıştık. İçimde hala anlamsız bir acele vardı. Bizi motordan karşıladılar ve otelimize doğru yürüdük.

Otelimiz annemin bütün pinpon arkadaşlarının yazlarını geçirdiği meşhur Splendid Oteli. Ama yıllar geçmiş ve köprünün altından çok sular akmıştı. Huzur evi kıvamında Splendid Oteli renove olmuş, pırıl pırıl, güzel bir prenses gibi önümüzde yükseliyordu.

mh2i2vw1qpcs8os4ow

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapıdan girince adeta bir zaman yolculuğuna çıktık. Her yer renove olmuş ama tarih duvarlara sinmiş gibi.  O caaanım, güzelim eski eşyalar ilk günkü gibi yerlerinde duruyordu. Üzerinde Jim Thompson ipek yastıklar, birbirinden güzel biblolar ve mimoza dolu vazolarla bizleri karşıladı. Belli ki burada ne güzel günler yaşanmıştı.

Splendid Otel İstanbul’un tarihi otellerinden biri. Bu sene tam 110.cu senesini kutluyor. 1908’de hizmete açıldığından beri hep aynı ailede kalmış. Şu an oteli 6. nesil yönetiyor. Çok da iyi yönetiyor. Odalar rüya gibi. Her ince detaya ailenin güngörmüş elleri değmiş. Her şey çok zarif, çok yerli yerinde. Otelin tarihini okumak isterseniz buraya tıklayın.

Akşam, kayın validem ve kuzenimizi de alıp sahilde Milto’ya balık yemeye gittik. Nefis mezelerle dolu sofrada resmen kaçamak yapmış çocuklar gibi şendik.

Ertesi gün kahvaltıya indiğimizde nefis bir kahvaltı büfesi bizi bekliyordu. Kaymağından reçeline, bin bir çeşit zeytininden peynirine gerçekten çok zengin bir büfe hazırlanmış. Çay bardakları da oteldeki her şey gibi çok zarifti. Bu hafta yemeyeceğim, içmeyeceğim, aynılarını bulabilmek için sokaklara döküleceğim. Midemizi çok doldurmak istemedik, çünkü öğlen adanın arkasında bir lokantaya gideceğiz.

Yavaş yavaş misafirlerimiz gelmeye başladı. Herkes şehirden kaçmaktan memnun, otelin güzelliğinden şaşkın, keyif yapmaya hazır. Sportmenler toplanıp adanın güzel sokaklarından adanın turunu yapmaya başladık. Allahım o ne güzel köşkler, o ne güzel evler, bahçeler. Bzim çocukluğumuz adada geçti. Gerçi ben Burgazada’lıyım ama Büyükada’dan çok arkadaşım vardı. Çok gelirdim. Onun için her köşesini bilirim. Eşim zaten Büyükadalı. Eski doğduğu eve bakıyor ve nostalji oluyor. Mis gibi çam kokularının arasından tırmanmaya başladık. Her yerde mimozalar açmış, öyle güzel kokuyorlar ki. Yürüyüşümüz epey uzun sürdü ve sonunda Viranbağ’da Herman’ın Lokantasına vardık.

IMG_9769

 

 

 

Burası tam deniz üstünde yaz/kış açık bir yer. Yazın plajı da var. Açık havadan mıdır, uzun yürüyüşten midir ya da Herman’ın bizzat kendi elleriyle pişirdiklerinin lezzetinden midir, yumulduk yemeklere. Hiçbirşey bizi durduramıyor. Uzun süredir bu kadar enfes yemekler yememiştim. Herşey özel bir lezzetle ve küçük bir twist ile hazırlanmış. Sempatik garsonumuza salatanın sosuna ne koydunuz, çok nefis diye soruyoruz. O bizim özel sosumuz diye cevaplıyor, söylemiyor sırlarını.

Meltem’le benim otele dönmemiz lazım. Çünkü Çin TV’sine röportaj vereceğiz, hem de akşamüstü sunumumuza hazırlanmamız lazım. Biz o güzel ev baklavalarını, sıcak kahve, çayları bizimkilere bırakıp faytonla otelin yolunu tutuyoruz.

Otelde her şey hazırlanmış, bizi bekliyor. Otelin müdürü Suzan Sahan benim ilkokuldan arkadaşım. Kendisi Avusturyalı’dır ve o disiplinle her şeyi mükemmel hazırlamış bile. Onun yüzünden Avusturya Lisesi’ne gittiğimi belirtmeliyim. Çünkü çocuk gözümle Avusturyalıları çok beğenmiş, saygı duymuştum.

Meltem’le sahne kılıklarımızı giyindik, süslendik. CGTN televizyonu otelin en güzel yerine yerleşmiş, bizi bekliyordu. CGTN, Çin’in TRT’si gibi. Türkiye muhabiri Mihal Bardavit, çok yönlü müthiş bir insan. Kendisi muhabirlik yapıyor, ama aslında psikolog.  Muazzam bir dans terapisti ve çocuklarla çalışıyor. Suriyeli çocuklar için yapmış olduğu I AM CHILD projesi hakikaten takdire şayandı. Instagramda o isimde bir hesabı var. Bakın mutlaka. Bize nasıl Feng Shui’ye başladığımızı, Türkiye’de Feng Shui’nin nasıl karşılandığını ve Çin yeni yılı ile ilgili neler yaptığımızı sordu. Çok keyifli bir sohbet oldu. Yayına girdiğinde Çin’deki dostlarımızla paylaşacağız.

IMG_9636ekk

 

Röportajın hemen arkasından otelin en sevdiğimiz avlusunda sunuma geçtik. Bu avlu 5-6 kat yüksekliğinde tüm odaların içine doğru açıldığı çok güzel atmosferi olan bir yer. Umarım kızlarımdan biri burada evlenir. Misafirler keyifle oturmuş sıcak şaraplarını yudumlarken bizi ve 2018 köpek senesinin onlara neler getireceğini dinlediler. 2018 senesi ile ilgili detayları merak ediyorsanız bu linke tıklayarak detayları öğrenebilirsiniz.

ana fotograf

 

Çıkışta misafirlerimizle birlikte terasa çıkarak dilek fenerlerimizi uçurmak istedik. Ancak hava bayağı rüzgarlıydı. İzin vermedi.

Biz de bunun üzerine yemek salonuna geçtik. Yemek salonu otelin her yeri gibi öylesine zarif ve güzel dekore edilmiş ki, adeta bir zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz. Kapıda Atatürk’ün kızıyla dans ettiği fotoğraf var. Tam da bu salonda dans etmiş. Keşke zamanı geri döndürebilsek. Bu düşüncelere dalmışken birden müzik başladı. Çok zarif genç müzisyenler nefis caz parçaları ile bizi mest ettiler. Ama sadece cazla kalmadı. Ajda şarkıları ile geceye devam ettik. Hem de hep bir ağızdan. Hayat bayram olsa’dan tut da seveceğim, gezeceğim, görürsün sana neler edeceğim’lere kadar. Bir ara müzisyenler içeri gitti. Ve aramızdan Mukaddes Hanım sahneye çıktı. Aman yarabbim, aramızda ne cevherler varmış da haberimiz yokmuş. O güzelim sesiyle, hem de hiç enstrümansız birkaç şarkı söyledi ki  ağzımız bir karış açık dinledik. Yaşayın Mukaddes Hanım. Bence önünüzde çok açık bir yol var. Allah bazen böyle bir hediye veriyor kimilerine.

Sabah herkese erkenden hazır olsunlar dedim. Çünkü erkenden koşuya çıkacağız. Gel, gör ki 8:00’de aşağı indiğimde eşim Mehmet ve benden başka kimse yoktu. İn cin top oynuyordu. Biz kocacımla baş başa çıktık koşuya. Güneş yeni doğuyordu ve bugün gerçekten tam ısmarladığım gibi kocaman bir güneş çıkmıştı. Hava masmaviydi. Yine çam kokuları ve kuş cıvıltıları arasında turumuzu yapmaya başladık. Ara ara atların xxx kokuları da geliyordu. Eşim de ben de adalı olduğumuzdan bu kokular bize parfüm gibi gelir. Çok severiz. Koşumuzu bitirdik. Otele döndük. Duşumuzu aldık. Bu arada ince bir detaya dikkatinizi çekerim. Odadaki şampuan ve duş jelleri çok sevdiğim Kuzguncuk’taki Homemade Aromaterapi markasının mimoza kokulu ürünleri. E bu kadar olur yani.

Haydi, haydi, kahvaltı çabuk bitsin. Qi Gong başlayacak. Bugün Qi Gong’u bize çok özel dostumuz üstad Stefan Rippel yaptırıyor. Stefan Burgazadalı. Ricamı kırmadı ve bizlere Qi Gong yaptırmaya geldi. Stefan Rippel, Healing Your Spine, Omurganızı İyileştirin, kitabının yazarı, bir bioenerji uzmanı, manuel terapist. Diyebilirim ki bizim ailenin ağrı uzmanı. Kime birşey olursa ben Stefan’a yollarım ve Stefan onları kısa sürede iyi eder. Çok değerli bir uzmandır. Gerçekten çok şanslıyız. Qi Gong’u otelin kapalı bir salonunda yapıyoruz. Yerler parke, üzerinde kocaman elişi bir halı. Kocaman camlar ağaçlara bakıyor. Tavan 4-5 metre ve hayatımda gördüğüm en güzel camekanlı dolap ve içinde nefis biblolar. İşte böyle bir oda. Stefan bize hem anlattı, hem öğretti, hem hep beraber hareketleri yaptık. Qi Gong dışımızda dolaşan enerjiyi, içimizdeki enerji ile bütünlemek, bir yapmak için. Sağlık, denge ve huzur için hepimizin her gün yapması gerekli hareketleri öğrendik. Binlerce teşekkür Stefan.

Çıkışta güneşte bir kahve ve arkasından birebir Çin astroloji seanslarımız başlıyor. Meltem ve ben bütün katılımcıları paylaşarak yarımşar saat aralarla hepsinin astroloji tablolarına baktık. Benim baktıklarımın hepsi çok iyi şanstaydı. Çok memnun oldum doğrusu.

Öğle yemeğinin ardından bu güzel otele ve büyülü hafta sonuna veda etme zamanı geldi. Havalar biraz daha ısınınca tekrar gelmek üzere sözleştik ve bizi bekleyen İstanbul’a doğru yola çıktık.

Yanı başımızda olan bu güzellikler için şükrediyor ve dua ediyoruz. Bir sonraki etkinlikte hep beraber olmayı diliyoruz. 2018 Köpek senesi hepimize güzellikler, mutluluklar getirsin. Hev hev.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.