Feng Shui Turkey | Feng Shui ile mekanı algılamak
1139
post-template-default,single,single-post,postid-1139,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Feng Shui ile mekanı algılamak

03 Şub Feng Shui ile mekanı algılamak

Yüksek Mimar Banu Safran’la Feng Shui ve mimari hakkında konuştuk. Profesyonel Feng Shui uzmanlığının mesleğine nasıl katkıları olduğunu Banu Safran’dan dinleyin.

Önce Banu Safran’ı tanıyalım. Mesleğiniz nedir? Neler yapıyorsunuz?

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık fakültesinde lisans ve lisansüstümü tamamlayarak mimarlığa adımımı attım. Yaklaşık 20 yıldır çeşitli kademlerde mesleğimi yaptıktan sonra şimdi mimar ve feng shui danışmanı olarak hizmet veriyorum.

Yüksek mimar olarak sizi Feng Shui’ye yönlendiren ne oldu? Ben mimarlığı bir gözlük olarak kabul ediyorum. Eğitiminizle, tecrübenizle netleşen, size baktığınızı görme, tanımlama yeteneği kazandıran bir gözlük… Mekânları, şehirleri doğayı hep o gözle görür ve analiz edersiniz. Açıkçası Feng Shui ile yollarımız kesişince yeni bir filtre kazanmış oldum.

Yaşamı öğrenme açlığı ile kavrayan sorgulayan biri olarak Uzak doğu felsefeleri hep ilgi alanımdı, hayatımın inişli ve çıkışlı bir döneminde fark ettim ki; hem ofisimi hem evimi aynı anda taşımıştım. Yani uzun soluklu kullandığım mekânlar değişmişti. Bu sorgulama bana derin bir öğretinin kapılarını açtı.

Anlayacağınız önce memnun kalmış bir kullanıcı sonra da uygulayıcı oldum.

Eğitim almaya nasıl karar verdiniz? Hangi eğitimleri aldınız?

Bu kadim öğreti ile 2002 yılında kızımın doğumu ile karşılaştım. Çeşitli kitaplar ve kaynaklardan her türlü bilgiyi adeta sömürdüm. Sonra hayatımın karıştığı bir dönemde sevgili Esra ile tanıştım ve bana da yol açıldı.2010 yılında Hong Kong’lu dünyaca ünlü Grand Master Raymond Lo’un İstanbul’da ki ilk eğitimlerine katıldım. 2010 Ekim ayında Feng Shui I ve II, 2011 Ekim ayında Çin Astrolojisi, Yüz okuma ve I Ching eğitimlerinden sonra 2012 de yapılan bir sınavla uluslararası danışmalık sertifikasını hak kazandım.

Raymond Lo Eğitimlerinden önce beklentiniz nasıldı, Feng Shui yi öğrendikçe sizi en çok neler etkiledi, şaşırttı?

Açıkçası beklentimden çok heyecanım vardı. Çünkü zaten yaklaşık 10 yıldır ilgilendiğim bir alandı. Ancak bugün görüyorum ki o geçen 10 yıl benim için sadece bir bilgi kirliliğiymiş. Bu felsefeye karşı heyecanımı ayakta tutuğu için o döneme şükrediyorum. Eğitimden sonra ilgim saygım ve hayata bakışım değişti. Güvenilir saygın bir profesyonelle yola çıkmak hele ki mesleğiniz mimar olunca sizin için büyük bir artı oluyor. En çok şaşırtan konu ise yaşadıklarınızın mekânın enerjileri ile ne kadar ilişkili olduğunu görmek oldu. Mesleki kazanımlarımın enerjiyi ölçülebilir bir değerle analiz ederek mekâna şekil vermesi benim ve danışanlarım için bir zenginlik.

Uzmanlığınıza mimarlık eğitiminin katkısından söz edebilir miyiz?

Mimarlık mesleği insanın mekânsal konforunu biçimlendirir. Zamanla gelişen teknik imkânlar ve değişen beklentiler bu meslek hedeflerini de geliştirmiştir. Artık mekânı algılarken başka verilerden de bahsediyoruz. Örneğin ekolojik sistemde sürdürülebilirlik, yenilenebilen enerji, mekânsal enerjiler, renklerin dili, kokusal, işitsel, dokunsal algılama, gibi… Yani yaşam alanlarını sadece fiziki girdilerle tanımlamak yeterli olmuyor. İşte bu noktada Feng Shui ile yeni bir soluk kazandığımı düşünüyorum. Uluslararası bir danışman olmam ve bu alanda hizmet vermem mekânsal analizime ve mimarlığıma hizmet açısından ciddi artılar kattı. Sadece son kullanıcıya değil, yüklenici ve inşaat firmalarına danışmanlık vermek, yeni başlanacak projelerde de aynı zaman da bir mimar olarak hizmet etmek fark yaratıyor.

Size nasıl ulaşabilirler?

www.banusafran.com web istemden veya Facebook ve Instagram sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilir, hem danışmanlık hem de danışmanlığı destekleyen ürünlerim hakkında bilgi alabilirler.

Grand Master Raymond Lo ve Master Esra Koyuncu Feng Shui Eğitimleri hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.

 

 

 

 

 

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.