Feng Shui Turkey | Feng Shui ile mekanı algılamak
1139
post-template-default,single,single-post,postid-1139,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Feng Shui ile mekanı algılamak

03 Şub Feng Shui ile mekanı algılamak

Yüksek Mimar Banu Safran’la Feng Shui ve mimari hakkında konuştuk. Profesyonel Feng Shui uzmanlığının mesleğine nasıl katkıları olduğunu Banu Safran’dan dinleyin.

Önce Banu Safran’ı tanıyalım. Mesleğiniz nedir? Neler yapıyorsunuz?

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık fakültesinde lisans ve lisansüstümü tamamlayarak mimarlığa adımımı attım. Yaklaşık 20 yıldır çeşitli kademlerde mesleğimi yaptıktan sonra şimdi mimar ve feng shui danışmanı olarak hizmet veriyorum.

Yüksek mimar olarak sizi Feng Shui’ye yönlendiren ne oldu? Ben mimarlığı bir gözlük olarak kabul ediyorum. Eğitiminizle, tecrübenizle netleşen, size baktığınızı görme, tanımlama yeteneği kazandıran bir gözlük… Mekânları, şehirleri doğayı hep o gözle görür ve analiz edersiniz. Açıkçası Feng Shui ile yollarımız kesişince yeni bir filtre kazanmış oldum.

Yaşamı öğrenme açlığı ile kavrayan sorgulayan biri olarak Uzak doğu felsefeleri hep ilgi alanımdı, hayatımın inişli ve çıkışlı bir döneminde fark ettim ki; hem ofisimi hem evimi aynı anda taşımıştım. Yani uzun soluklu kullandığım mekânlar değişmişti. Bu sorgulama bana derin bir öğretinin kapılarını açtı.

Anlayacağınız önce memnun kalmış bir kullanıcı sonra da uygulayıcı oldum.

Eğitim almaya nasıl karar verdiniz? Hangi eğitimleri aldınız?

Bu kadim öğreti ile 2002 yılında kızımın doğumu ile karşılaştım. Çeşitli kitaplar ve kaynaklardan her türlü bilgiyi adeta sömürdüm. Sonra hayatımın karıştığı bir dönemde sevgili Esra ile tanıştım ve bana da yol açıldı.2010 yılında Hong Kong’lu dünyaca ünlü Grand Master Raymond Lo’un İstanbul’da ki ilk eğitimlerine katıldım. 2010 Ekim ayında Feng Shui I ve II, 2011 Ekim ayında Çin Astrolojisi, Yüz okuma ve I Ching eğitimlerinden sonra 2012 de yapılan bir sınavla uluslararası danışmalık sertifikasını hak kazandım.

Raymond Lo Eğitimlerinden önce beklentiniz nasıldı, Feng Shui yi öğrendikçe sizi en çok neler etkiledi, şaşırttı?

Açıkçası beklentimden çok heyecanım vardı. Çünkü zaten yaklaşık 10 yıldır ilgilendiğim bir alandı. Ancak bugün görüyorum ki o geçen 10 yıl benim için sadece bir bilgi kirliliğiymiş. Bu felsefeye karşı heyecanımı ayakta tutuğu için o döneme şükrediyorum. Eğitimden sonra ilgim saygım ve hayata bakışım değişti. Güvenilir saygın bir profesyonelle yola çıkmak hele ki mesleğiniz mimar olunca sizin için büyük bir artı oluyor. En çok şaşırtan konu ise yaşadıklarınızın mekânın enerjileri ile ne kadar ilişkili olduğunu görmek oldu. Mesleki kazanımlarımın enerjiyi ölçülebilir bir değerle analiz ederek mekâna şekil vermesi benim ve danışanlarım için bir zenginlik.

Uzmanlığınıza mimarlık eğitiminin katkısından söz edebilir miyiz?

Mimarlık mesleği insanın mekânsal konforunu biçimlendirir. Zamanla gelişen teknik imkânlar ve değişen beklentiler bu meslek hedeflerini de geliştirmiştir. Artık mekânı algılarken başka verilerden de bahsediyoruz. Örneğin ekolojik sistemde sürdürülebilirlik, yenilenebilen enerji, mekânsal enerjiler, renklerin dili, kokusal, işitsel, dokunsal algılama, gibi… Yani yaşam alanlarını sadece fiziki girdilerle tanımlamak yeterli olmuyor. İşte bu noktada Feng Shui ile yeni bir soluk kazandığımı düşünüyorum. Uluslararası bir danışman olmam ve bu alanda hizmet vermem mekânsal analizime ve mimarlığıma hizmet açısından ciddi artılar kattı. Sadece son kullanıcıya değil, yüklenici ve inşaat firmalarına danışmanlık vermek, yeni başlanacak projelerde de aynı zaman da bir mimar olarak hizmet etmek fark yaratıyor.

Size nasıl ulaşabilirler?

www.banusafran.com web istemden veya Facebook ve Instagram sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilir, hem danışmanlık hem de danışmanlığı destekleyen ürünlerim hakkında bilgi alabilirler.

Grand Master Raymond Lo ve Master Esra Koyuncu Feng Shui Eğitimleri hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.

 

 

 

 

 

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.