Feng Shui Turkey | Feng Shui’de 5 Element: Ağaç, Ateş, Toprak, Metal, Su
248
post-template-default,single,single-post,postid-248,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

01 Eki Feng Shui’de 5 Element: Ağaç, Ateş, Toprak, Metal, Su

5 Element teorisi Feng Shui’de olduğu gibi tüm Çin metafizik bilimlerinin en önemli teorilerinden biridir. Feng Shui’yi binlerce seneden beri uygulayan Çinliler tüm evreni kaplayan bir enerjinin (Chi) olduğuna inanıyorlar. Bu enerji sınır tanımıyor. En yüksek dağlardan, en derin denizlere kadar her yerde var.  Çinlilere göre evren beş elementten oluşuyor: AĞAÇ, ATEŞ, TOPRAK, METAL, SU.  Her bir elementin bir enerji (Chi) tipi var. Bunların arasındaki enerji akışı evrende, yeryüzünde, doğada, binalarda ve hatta kendi içimizdeki dengeyi belirliyor. Vücudumuzun 5 elementi ifade eden bölümleri ve fonksiyonları arasındaki olumlu akış iyi bir sağlığı ve uzun ömrü garanti ediyor. Elementlerin arasındaki akış yapıcı bir denge içinde olabileceği gibi yıkıcı bir denge içinde de olabiliyor.

Yapıcı, yıkıcı, zayıflatıcı denge

Yapıcı dengede, her bir element belli bir sıra içinde hareket ediyor ve kendisinden sonra gelen elemente hayat veriyor.  Örneğin ağaç, ateşi besliyor. Çünkü ateşe atılan odun ateşin çoğalmasına neden oluyor. Ateşin külleri toprağı yaratıyor. Toprak metale hayat veriyor, çünkü metal topraktan çıkıyor. Metal ise sıvı formunda suya benziyor. Su ise ağaca hayat veriyor.

Yıkıcı denge, her bir elementin birbirini ters etkilediği bir denge. Elementlerin diziliş sırasına göre her elementin iki sonrası o element için yıkıcı oluyor.  Örneğin su, ateşi söndürüyor. Ateş metali eritiyor. Metal ağacı kesiyor. Ağaç toprağı yok ediyor. Toprak ise suyu bulandırıyor, çamur ediyor.

Bir de zayıflatıcı denge var. Yapıcı dengede her bir element bir sonraki elemente hayat veriyordu. Zayıflatıcı dengeye göre  bu hayat verme işlemi sırasında o element zayıflıyor, yoruluyor. Yani çark tersine işlediği zaman bu zayıflatıcı denge oluyor. Örneğin ağaç ateşi beslerken kendisi zayıflıyor. Su ağacı sularken zayıflıyor. Metal suyu oluştururken zayıflıyor. Toprak metali yaratırken zayıflıyor. Ateş de toprağı oluştururken zayıflıyor.

Yaşadığımız mekanlarda uyum, denge ve zevk için bu beş elementin de bulunması gerekiyor. Eğer biri fazla ağır basarsa bu denge bozuluyor. Ağaç elementi için canlı bitkileri, ahşap tüm mobilyaları, yeşil rengini kullanabiliriz. Toprak elementini topraktan yapılmış saksılar, doğal taşlar, tüm seramik objeler, sarı, bej, kahve tonları temsil ediyor. Su, malum her tür su ile ilgili nesnedir. Akvaryum, fıskiyeler, minik masaüstü şelaleleri, deniz, göl, akarsu resimleri. Tabii durgun su ile hareketli suyun farkını da unutmamak gerek. Bir suyun aktif olması için içinde ya balıklar olacak ya da hareket eden bir nesne; ya da su kendisi hareket halinde olacak, fıskiye gibi. Metal elementi için en uygun obje rüzgar çanları. Tabii bunun yanında müzik setleri, metalden yapılmış saatler, lambalar, şamdanlar, heykeller de var. Ayrıca yuvarlak nesneler de metali temsil eder. Ateş elementi, her türlü ışık kaynağı olabilir. Mum, lamba, şömine, kırmızı, bordo, koyu turuncu renkler.

Nasıl kullanılıyor?

Feng Shui uzmanları mekanların enerji akışını düzenlerken en fazla 5 element teorisinden yararlanırlar. Eğer bir odanın enerjisi, yıldızları fazla ateş elementi barındırıyorlarsa bu oranın yangına hassas olduğuna işarettir. Bu durumda ateşi zayıflatan elementi kullanmak lazım. O da toprak. Toprak renkleri, objeleri dengeyi kurar.  Diyelim ki bir evin mutfağı evin güney bölgesinde. Güneyin elementi ateştir. Mutfakta fırın, ocak gibi nesneler de ateş elementine aittir. Bir de bu mutfağı kırmızı renkte yapmak pek akıl karı olmaz. Fazla ateş elementi yangına davettir. Onun yerine bej, sarı gibi bir toprak tonu tercih edilir. Ya da orman içinde ahşap bir ev düşünün. Dışarısı ağaç, içerisi ağaç. Bunu dengelemenin yolu, içeride bol bol ağacı zayıflatacak ateş elementi kullanmaktır. Şömine, bol ışık, kırmızı renkler. Diğer elementleri de belli oranlarda kattınız mı, uyumlu bir ortam yaratılmış olur.

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.