Feng Shui Turkey | Feng Shui’de 5 Element: Ağaç, Ateş, Toprak, Metal, Su
248
post-template-default,single,single-post,postid-248,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

01 Eki Feng Shui’de 5 Element: Ağaç, Ateş, Toprak, Metal, Su

5 Element teorisi Feng Shui’de olduğu gibi tüm Çin metafizik bilimlerinin en önemli teorilerinden biridir. Feng Shui’yi binlerce seneden beri uygulayan Çinliler tüm evreni kaplayan bir enerjinin (Chi) olduğuna inanıyorlar. Bu enerji sınır tanımıyor. En yüksek dağlardan, en derin denizlere kadar her yerde var.  Çinlilere göre evren beş elementten oluşuyor: AĞAÇ, ATEŞ, TOPRAK, METAL, SU.  Her bir elementin bir enerji (Chi) tipi var. Bunların arasındaki enerji akışı evrende, yeryüzünde, doğada, binalarda ve hatta kendi içimizdeki dengeyi belirliyor. Vücudumuzun 5 elementi ifade eden bölümleri ve fonksiyonları arasındaki olumlu akış iyi bir sağlığı ve uzun ömrü garanti ediyor. Elementlerin arasındaki akış yapıcı bir denge içinde olabileceği gibi yıkıcı bir denge içinde de olabiliyor.

Yapıcı, yıkıcı, zayıflatıcı denge

Yapıcı dengede, her bir element belli bir sıra içinde hareket ediyor ve kendisinden sonra gelen elemente hayat veriyor.  Örneğin ağaç, ateşi besliyor. Çünkü ateşe atılan odun ateşin çoğalmasına neden oluyor. Ateşin külleri toprağı yaratıyor. Toprak metale hayat veriyor, çünkü metal topraktan çıkıyor. Metal ise sıvı formunda suya benziyor. Su ise ağaca hayat veriyor.

Yıkıcı denge, her bir elementin birbirini ters etkilediği bir denge. Elementlerin diziliş sırasına göre her elementin iki sonrası o element için yıkıcı oluyor.  Örneğin su, ateşi söndürüyor. Ateş metali eritiyor. Metal ağacı kesiyor. Ağaç toprağı yok ediyor. Toprak ise suyu bulandırıyor, çamur ediyor.

Bir de zayıflatıcı denge var. Yapıcı dengede her bir element bir sonraki elemente hayat veriyordu. Zayıflatıcı dengeye göre  bu hayat verme işlemi sırasında o element zayıflıyor, yoruluyor. Yani çark tersine işlediği zaman bu zayıflatıcı denge oluyor. Örneğin ağaç ateşi beslerken kendisi zayıflıyor. Su ağacı sularken zayıflıyor. Metal suyu oluştururken zayıflıyor. Toprak metali yaratırken zayıflıyor. Ateş de toprağı oluştururken zayıflıyor.

Yaşadığımız mekanlarda uyum, denge ve zevk için bu beş elementin de bulunması gerekiyor. Eğer biri fazla ağır basarsa bu denge bozuluyor. Ağaç elementi için canlı bitkileri, ahşap tüm mobilyaları, yeşil rengini kullanabiliriz. Toprak elementini topraktan yapılmış saksılar, doğal taşlar, tüm seramik objeler, sarı, bej, kahve tonları temsil ediyor. Su, malum her tür su ile ilgili nesnedir. Akvaryum, fıskiyeler, minik masaüstü şelaleleri, deniz, göl, akarsu resimleri. Tabii durgun su ile hareketli suyun farkını da unutmamak gerek. Bir suyun aktif olması için içinde ya balıklar olacak ya da hareket eden bir nesne; ya da su kendisi hareket halinde olacak, fıskiye gibi. Metal elementi için en uygun obje rüzgar çanları. Tabii bunun yanında müzik setleri, metalden yapılmış saatler, lambalar, şamdanlar, heykeller de var. Ayrıca yuvarlak nesneler de metali temsil eder. Ateş elementi, her türlü ışık kaynağı olabilir. Mum, lamba, şömine, kırmızı, bordo, koyu turuncu renkler.

Nasıl kullanılıyor?

Feng Shui uzmanları mekanların enerji akışını düzenlerken en fazla 5 element teorisinden yararlanırlar. Eğer bir odanın enerjisi, yıldızları fazla ateş elementi barındırıyorlarsa bu oranın yangına hassas olduğuna işarettir. Bu durumda ateşi zayıflatan elementi kullanmak lazım. O da toprak. Toprak renkleri, objeleri dengeyi kurar.  Diyelim ki bir evin mutfağı evin güney bölgesinde. Güneyin elementi ateştir. Mutfakta fırın, ocak gibi nesneler de ateş elementine aittir. Bir de bu mutfağı kırmızı renkte yapmak pek akıl karı olmaz. Fazla ateş elementi yangına davettir. Onun yerine bej, sarı gibi bir toprak tonu tercih edilir. Ya da orman içinde ahşap bir ev düşünün. Dışarısı ağaç, içerisi ağaç. Bunu dengelemenin yolu, içeride bol bol ağacı zayıflatacak ateş elementi kullanmaktır. Şömine, bol ışık, kırmızı renkler. Diğer elementleri de belli oranlarda kattınız mı, uyumlu bir ortam yaratılmış olur.

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.