Feng Shui Turkey | Kişileri yaşadıkları mekanlar ile uyumlayarak bir mekan tasarlamak
1161
post-template-default,single,single-post,postid-1161,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Kişileri yaşadıkları mekanlar ile uyumlayarak bir mekan tasarlamak

03 May Kişileri yaşadıkları mekanlar ile uyumlayarak bir mekan tasarlamak

Bahar Pardorokes ve Banu Olcay Akkiprik, yüksek lisans eğitimli iki mimar. Yolları Feng Shui ile kesiştikten sonra mimari tasarımlarına insan ve zaman etkisini de katmaya başlamışlar.  Grand Master Raymond Lo ve Master Esra Koyuncu’dan aldıkları eğitimlerle, Feng Shui’nin, içinde matematik, tarih, astroloji, topografya, mimari gibi bilgileri barındıran bir metafizik bilimi olduğunu öğrendikleri yolculuklarının detaylarını bizimle paylaştılar:

Mesleğiniz nedir; Feng Shui öğretisine merakınız nasıl başladı?

Her ikimizde Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduk. Yüksek Lisans eğitimlerimizi tamamladıktan sonra 2000 senesine kadar, çeşitli mimari ofislerde, yurtiçi ve yurtdışı projelerde aktif olarak çalıştık. 2000 senesinde, B Design Mimarlık Şirketini kurarak üniversitedeki arkadaşlığımızı profesyonel boyuta taşıdık. 12 sene boyunca, çok farklı mimari ve dekorasyon projelerinde, gerek sahada, gerekse ofiste beraber çalışarak deneyimlerimizi paylaştık. İşimizde 2013 senesine geldiğimizde yarattığımız mekanlarda bir şeylerin eksik olduğunu hissettik. Ve mekan uygulamalarımıza nasıl daha fazla bir şeyler katabiliriz diye araştırma yaparken; piyasada benzerlerinden ayrılan, Master Esra Koyuncu’nun “Feng Shui – Pusula İçinizde” adlı kitabına rastladık. İçerisindeki bilginin zenginliği kadar netliği, mimari ile örtüşmesi, matematiksel yönünün sade ve anlaşılabilir bir dille aktarılması ilgimizi bir kat daha arttırdı. Bundan sonra, yaptığımız araştırmalarda, gerek doğuda, gerekse batıdaki mimari projelerde Feng Shui’nin etkin bir şekilde mimarlar tarafından da kullanılıyor olması da bizi etkileyen faktörlerden biri oldu.

Eğitim almaya nasıl karar verdiniz? Hangi Eğitimleri aldınız?

Kişileri, yaşadıkları mekanlar ile uyumlayarak bir mekan tasarlama isteği, bizi, Feng Shui öğretisini almaya yönlendirdi. Bu şekilde, hem mimarlık eğitimimizi destekleyecek, hem de mesleki bilgilerimize Feng Shui öğretisini ekleyebilecektik. Bu arayışı sürdürdüğümüz dönemde, Esra Koyuncu’nun eğitimine internetten rastladık ve kendisiyle hemen irtibata geçtik. Kendisinin, ayakları yere basan tarzı ve bilimsel yaklaşımı, bu eğitimleri alma yönündeki kararımızın ne kadar doğru olduğunu gösterdi. İlk önce IFSA ( International Feng Shui Association) Türkiye temsilcisi Master Esra Koyuncu’nun eğitimlerini tamamladık. Daha sonra Grand Master Raymond Lo’ dan Klasik Feng Shui, Çin Astrolojisi ve I Ching eğitimlerini alarak  danışmanlık derecesi kazandık. O günden sonra, yepyeni bir başlangıç yaparak, “madeinfengshui” kimliği altında ev ve işyerlerine, profesyonel Feng Shui danışmanlık hizmeti vermeye başladık.

Raymond Lo Eğitimlerinden önce beklentiniz nasıldı, Feng Shui’yi öğrendikçe sizi en çok neler etkiledi, şaşırttı?

 Aynı Feng Shui uzmanı gibi mimarın da amacı yaşanılan mekanları iyi işlev görecek şekilde tasarlamak, her mekanda var olacak faaliyete uygun dekorasyon ve düzenleme sağlamaktır. Mimaride de, çevreyi inceler, mekanı içinde yaşayacak kişilere maximum fayda ve rahatlık sağlayacak şekilde tasarlarız. Feng Shui ile birlikte, mimarinin içine, insan ve zaman etkileri de girmeye başlıyor. Grand Master Raymond Lo ve Master Esra Koyuncu’’dan aldığımız eğitimlerle, Feng Shui’nin, içinde matematik, tarih, astroloji, topografya, mimari gibi bilgileri barındıran bir metafizik bilimi olduğunu öğrendik. Verdikleri Klasik Feng Shui eğitiminin, batıda uygulanan Pop Feng Shui’nin tersine çevre-mimari-insan-pusula yönlerine ve zaman faktörlerine bağlı işleyen bir sistem olduğunu gördük. Bu eğitimler sayesinde Feng Shui’nin sadece bir dekorasyon projesi olmadığını, içinde daha derin bir bilgi sakladığını anladık. Feng Shui ile gözle görülemeyen enerjinin rasyonel bir şekilde matematiğe dökülerek haritaya dönüştürülebiliyor olması çok önemli. Uygun bir mimari proje ve enerji haritası ile birlikte, bu enerjinin, mekan içinde mükemmel şekilde akması, içinde yaşayanlara mutluluk sağlık, denge getirmesi gerçekten de çok etkileyici…

 Mesleğinizi uygulamada nasıl farklılıklar yaşadınız? Feng Shui öncesi ve sonrası var mı?

Kişileri, yaşadıkları mekanlar ile uyumlayarak bir mekan tasarlamak bizim için çok heyecanlı bir süreç oluşturuyor. Danışmanlığını yaptığımız mekanları artık çok farklı açılardan değerlendirebiliyor, projelere katkı sağlayabiliyoruz. Mimari geçmişimiz olması, bizi projelere, ilk etapta daha hakim kılıyor, projeleri daha rahat okuyoruz…

Hatta bunu, geriye dönüp de, yaptığımız dekorasyon projelerine, aldığımız Feng Shui bilimini de ekleyerek tekrar yorumlamak ve müşterilerimizle bu konuda tekrar iletişime geçmek, her iki taraf için de oldukça olumlu bir süreci doğuruyor. Daha önce uyguladığımız projelerde, bazı dokunuşlarla, etkili sonuçlar almak da oldukça keyif verici.

Çin Astrolojisini önce aile yakınlarımıza uyguladık. Sonuçlarını görünce, daha da geniş çevremize uygulamaya başladık. Kişilerin potansiyellerini, çıkartabiliyor ve onları yönlendirebiliyor ve de sonuçlarının işlediğini görebiliyor olmak çok heyecan verici bir deneyim. En çok etkileyen kısmı ise, Feng Shui ve Çin Astrolojisinin, aynı element teorisinden yola çıkıyor olması ve bu bilginin ne kadar da hayatımızın içindeki bir gerçek olduğu… Yaptığımız çalışmalarda, yaşanılan mekanlardaki kişilerin astrolojik haritalarını da değerlendiriyor ve insanların hayatına dokunabiliyor olmak, mimarlık kimliğimize, yeni bir kimlik eklemeyi de beraberinde getirdi.

Feng Shui öğretisinin hayatınıza nasıl katkıları oldu?

Girdiğimiz mekanlarda aldığımız olumlu ve olumsuz etkileri artık çok daha rahat anlamlandırabiliyoruz. Mesela, bir çocuğun odasında neden rahat uyuyamadığını, sorunlu bir yatak odasında yatan bir kişinin neden daha sıkça hastalandığını, bir kişinin neden evinde hiç vakit geçirmek istemediğini, yolumuz üzerindeki bir dükkanın neden dolup taşarken yanındakinin sürekli boş kaldığını, vbg sorunları artık tespit edip, çözüm getirebiliyor olmak, bu eğitimin bize katkıları…

Size nasıl ulaşabilirler? Web sitesi, sosyal medya hesapları

Web sitemiz www.madeinfengshui.com, sosyal medya hesaplarımızı www.facebook.com/madeinfengshui ve www.instagram.com/madeinfengshui adreslerinden takip edebilirsiniz.

 

Bahar Pardorokes ve Banu Olcay Akkiprik’e bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederiz.

Grand Master Raymond Lo ile Feng Shui Eğitiminin modüllerinden biri olan Çin Astrolojisi ve I Ching Eğitimi 7-14 Ekim 2017  arihinde İstanbul’da gerçekleşecek. Siz de meslek hayatınızda ve günlük yaşamınızda yeni bir boyut kazandıracak bu eğitim hakkında detaylı bilgi almak isterseniz eğitim sayfamıza göz atın.

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.