Feng Shui Turkey | Mart ile Uyanış
955
post-template-default,single,single-post,postid-955,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Mart ile Uyanış

06 Mar Mart ile Uyanış

Maymun Yılı Şubat ayında silindir gibi ezdi, geçti. Şubat yazımda “Bitsin bu Şubat” feryatlarıma sizlerden de katılan çok oldu.

Çin takviminde Şubat, Kaplan ayı olarak geçiyor. Kaplan ve senenin burcu Maymun birbirlerine tam tamına zıt. Özellikle astroloji tablosunda kaplan ve maymun burcu olanların etkilerini sert bir biçimde hissettiği Şubat ayı bu sebeple senenin en zor ayıydı.

Bir sonraki zıtlık ayı olan Ağustos’a kadar enerji toplamaya başlayalım.

Çin takviminde ay başları bizdeki gibi ayın 1’inde başlamıyor. Mart ayına aslında tam da bugün 5 Mart’ta girdik. Mart ayı elementlerden ağaç ile temsil ediliyor. Ağacın kuvveti bu ay doruğa erişiyor.

Peki Mart ayında enerjiler nasıl? Çin takviminde zamanı gösteren her bir birim iki element tarafından temsil ediliyor. Bu elementlerden bir tanesi aynı zamanda Çin takvimindeki burçlardan biri. Mart ayının burcu tavşan ve elementi ağaç. İkinci element ise metal.

Elementler döngüsüne göre metal ağacı kesiyor. Dolayısıyla huzura ermek ve üzerimizdeki kara bulutların dağılması için henüz erken. Ama diyebiliriz ki bu ay geçtiğimiz aya göre daha ılımlı olabilir. Çünkü Şubat ayındaki elementler yang, yani daha kuvvetli elementlerdi. Bu ay ise elementler yin, yani doğaları gereği daha yumuşaklar.

Sene başındaki yazımızda çatışmalara ve huzursuzluklara işaret etmiştik. Bir de bu huzursuzlukların fazla tırmanmadan çözüm yollarının açılacağına. Suriye’deki geçici de olsa ateşkes ilanını, Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyelerini olumlu gelişmelere ekleyebilir miyiz?

Bu ayın elementlerine baktığımızda yin metal ve yin ağacı görüyoruz. Yin ağaç boyun, parmak, omurga gibi küçük kemiklerimizi temsil ediyor. Kış mevsimindeki su elementinin azalması ile ağaç elementi yavaş yavaş desteğini yitiriyor. Ağaç elementinin üzerinde metalin kesen etkisi ile birlikte bu ay boyun ağrıları, yaralanma, berelenmelere dikkat etmek gerekiyor.

Ağaç elementi aynı zamanda karaciğerimizi temsil ediyor. Önümüzdeki yaz mevsimini de düşünerek yediklerimizi, içtiklerimizi bir kez daha gözden geçirmeye ne dersiniz? Karaciğeri en iyi koruyan enginar, bu mevsimin en önemli detoks sebzesi sayılıyor.

Bahar yorgunluğundan sıyrılmanın, direncinizi arttırmanın ve yaza hazır olmanın en iyi yollarından biri de açıkhavada yürümek, koşmak, spor yapmak. Açıkhavada sadece metabolizmanızı hızlandırmakla kalmayacak, doğanın değişimlerini izleyerek doğa ile bağınızı da güçlendirmiş olacaksınız. Bunun tam zamanı.

Doğayla bağınızı güçlendirmek demişken, mis gibi kokan bir sümbül ya da lale yetiştirmeye ne dersiniz? Evinize kattığınız minik değişikliklerle baharın gelişini kutlayabilir, kışın kasvetini atıp enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Bu ay evimizin enerjilerine bakacak olursak iyi enerjiler doğu ve güneydoğuda gözüküyor. Doğu bu senenin bereket alanlarından ve Mart’ta bereket enerjisi daha da canlanıyor. Güneydoğu da bu ay bereketli. Güneydoğu aynı zamanda bu sene akademik çalışmalar yapmak için çok uygun bir alan. Sınavlara hazırlanan öğrenciler, tez ya da kitap yazanlar, eğitim alanında çalışanlar bu alanda çalışarak etkilerinden faydalanabilirler.

Mart ayında dikkat etmemiz gereken yönler kuzeybatı, hırsızlıklara dikkat bu yönde; bir de güney. Güney alanı bu ay başınıza hukuksal problemler açabilir. Mart ayı boyunca güneye metal bir rüzgar çanı koymanızda fayda var. Onun haricinde senelik çözümleriniz umarım yerlerinde duruyorlardır. Kontrol etmek için maymun yılı yazımıza tekrar bakabilirsiniz. Özet olarak bu ay özellikle güney ve kuzeybatıya dikkat edin.

Hepinize huzurlu ve bereketli bir Mart ayı dilerim.

 

2 Comments
 • erdal
  Posted at 19:22h, 10 Mart Cevapla

  iyi günler esra hanım:
  verdiğiniz bilgilere göre evde uyurken yatak başı ne yönde olmalı? iş yerinde çalışırken arkamızı ne yöne yaslamalıyız? tatlılıklar dilerim

  • Esra Koyuncu
   Posted at 10:31h, 11 Mart Cevapla

   Erdal Bey, yatak başını konumlandırmak için evin eğimini, odanın girişini, penceresini, başı koyacağınız duvarın arkasında veya alt katında neler olduğunu, ne şekilde yatarsanız evin tamamına daha hakim bir duruşta olacağınızı bilmeniz gerekiyor. Yani tek bir formülle çözmek kolay değil. Genel kanı kuzey-güney yönünde yatılmasının iyi olduğudur. Ancak yazdığım kriterleri de gözden geçirmek gerekir. İşyerinde kapıya hakim ve sırtınızı bir duvara verebileceğiniz konumda daha rahat çalışabilirsiniz. Bir de herkesin doğum tarihine göre iyi yönleri var. Bir sor, bin işit yani.

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.