Feng Shui Turkey | Meksika – Kadim Medeniyetlere Yolculuk
593
post-template-default,single,single-post,postid-593,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Meksika – Kadim Medeniyetlere Yolculuk

18 Şub Meksika – Kadim Medeniyetlere Yolculuk

Meksika ile ilgili hayalimdeki görüntü, göz alabildiğine bir düzlük, masmavi göğe doğru yükselen bir toz bulutu, ufku kaplayan gecekondular idi. Anlaşılan çok kovboy filmi seyretmişim. Ocak sonunda gittiğim Meksika beni çok şaşırttı.

Gece vakti geldiğimiz için pek birşey göremeden havaalanından evimize gittik. 25 senedir Meksika’da yaşayan ve beni Feng Shui ile tanıştıran arkadaşım beni, Mehmet’i ve kızımız Yasemin’i karşılarken hepimiz heyecanlıydık. Her sene ısrarla çağırmasına rağmen 20 yıldır ilk defa Türkiye’den arkadaşları evine geliyordu.

Sabah şehri keşfe çıktık. Burası resmen bir Avrupa şehri. Ne de olsa İspanyolların etkisi büyük. Geniş caddeler, caddelerin kesişme noktalarında büyük alanlar, heykeller, kolonyal yapılar, parklar. Şehir bayağı yeşil.

2. Zocalo Meydan

Meksiko City 2.240 m’de olduğu için adapte olmak zaman alıyor. Yolda giderken insanların göğüs kafeslerinin çok geniş olması dikkatimizi çekti. Bu sanırım yüksekte yaşamanın, nefes almanın verdiği bir özellik olsa gerek.

22 milyonluk dev şehirde trafik berbat. Günün her saati trafik var. Hem de İstanbul’dan bile beter. Arkadaşım bu şehrin bir müze şehri olduğunu söyledi. Dünyada en fazla müze olan şehirlerden biriymiş. Biz de başladık sıra sıra müzeleri gezmeye.

3.antropoloji museum 4. Antropoloji binası

İlkin bu coğrafyaların tarihini daha iyi anlamak için Antrolopoloji Müzesi’ne gittik. İnanılmaz güzel bir müze. Doğrusu içindekilerden çok binanın mimarisinden etkilendik. Meksika’da gerçekten çok iyi mimarlar ve muazzam yapılar var. Bence Antropoloji Müzesi bunlardan biri. 1964’te Pedro Ramirez, Jorge Campuzano ve Rafael Mijares burayı tasarlamışlar. Giriş çok geniş bir avluya açılıyor. Bu avlunun üzeri betondan dev bir strüktür ile korunuyor. Bu strüktür hiç bir yere bağlı olmadan avlunun ortasında tek bir sütuna tutunuyor. Dev bir şemsiye gibi. Sütun baştan aşağı mitolojik figürlerle bezenmiş ve üzerinden sular akıyor. Çok etkileyici bir manzara. Avluda bambular olan bir su havuzu müthiş dingin bir hava yaratıyor. Tarihi gelişmelere göre ayrılmış salonlar ise bu avluyu çevrelemiş.

5 Antropoloji Müzesi - Güneş Diski 6. antropoloji müzesi

Meksika’nın tarihini bir özet yapmak gerekirse,  Amerika’ya ilk gelenlerin M.Ö. 50.000 yıllarında Bering Boğazı’ndan geçerek bu topraklara giren Asyalılar olduğu sanılıyor. Zaten Meksika’lılara baktığınızda çekik gözlerden Asya bağlantısını hemen anlıyorsunuz.

Meksika’daki ilk medeniyet M.Ö. 1500 yıllarında yaşayan Olmeklere ait. Olmekler Batıda hiyeroglif ve nümerik sistemleri kullanan ilk medeniyet. Daha sonra Aztek ve Maya’ların izlerine rastlanıyor. MS 900’lerde barbarlar anlamına gelen Chichemec’ler geliyor. 12. YY sonlarında Aztekleri Toltekler izliyor. Bu İspanyolların Meksika’yı ele geçirmesine kadar sürüyor. 21 Nisan 1519’da Hernan Cortes liderliğinde 500 kişilik bir İspanyol ordusu Meksika’ya çıkıyor ve 2 sene içinde Meksika’nın tamamına hakim oluyorlar. 300 senelik İspanyol işgali sırasında Meksika’nın yerli nüfusu 25 milyondan 6 milyona düşüyor. Bir kısmı İspanyollar tarafından katlediliyor, diğer kısmı ise  İspanyollarla Avrupa’dan gelen ve bağışıklık sistemlerinin aşina olmadığı hastalıklar yüzünden kırılıyorlar. Liderler sadece İspanyollar arasında seçiliyor. Melezler daha düşük pozisyonlara gelebiliyorlar. Meksika’nın sahibi yerliler ise köle olarak kullanılıyorlar. Ta ki Miguel Hidalgo adında bir rahip 16 Eylül 1810’da Dolores’te  “Meksikalılar, Yaşasın Meksika” diye haykırarak bağımsızlıklarını ilan edene kadar.

1848’de Amerika Meksiko City’yi, 1838 ve 1861’de Fransızlar Meksiko City’yi ve Veracruz’u geçici olarak işgal ediyorlar. En sonunda Benito Juarez  devlet başkanı oluyor ve 1867’de reformlar getirerek Katolik Kilisesinin gücünü zayıflatıyor.

Arkasından Porifirio Diaz 1876’da iktidara geliyor. 1911’e kadar onun diktatörlüğünde sanayide moderleşme başlıyor. Ancak bütün ülke yabancı yatırımcıların kontrolü altında. 1910’da Francisco Madero buna bir dur demek üzere Diaz’a karşı seçimlere giriyor ama hapse atılıyor. Madero Texas’a kaçarak Diaz’a karşı bir ayaklanma başlatıyor. Tierra y Libertad, yani Toprak ve Özgürlük sloganıyla yapılan devrimin amacı, toprağı gerçek sahiplerine, yani köylülere vermek ve toprak altı zenginliklere devletin sahip çıkması. Nitekim 1917’de düzenlenen anayasa ile bugünkü anayasanın da temelleri atılmış oluyor.

Anladığım, biraz çilekeş bu Meksikalılar, İspanyollar bunları katletmiş, köle yapmış, bütün zenginliklerini talan etmiş ama geçmişten gelen kadim kültürlerinin ağırlığı her zaman hissediliyor.

7.Teotihuacan 8. Teotihuacan

Tam yaşgünümde Teotihuacan’daki Azteklerin piramitlerine çıktık. İki piramit var. Biri güneş, biri de ay. Benim adım Esr (esir), Ra (güneş tanrısı), yani Güneş Tanrısına esir ya da hizmet eden anlamını çağrıştırdığı için biz benim için bu özel günde güneş piramidine çıktık. En üst noktada enerjinin yoğunluğunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Piramitin üstünden aşağı bakarken 360 derece çevrenizi görüyorsunuz ve bir anda zaman mevhumu kayboluyor.

Yolda dağlara kadar uzanan gecekondu mahallelerini gördük. Bizdekilere benziyor ama onda bile bir zevk var. Bazı yerleri canlı canlı renklere boyamışlar. Uzaktan daha sevimli görünüyor böylece. Meksika’da zengin ve fakir insanlar arasındaki uçurum çok fazla. Onun için de güvenlik sorunu var. Tabii tek başına bu değil, bir de uyuşturucu kartelleri var. Şehirde bütün güzel evlerin etrafı çitler, üzerinde çam kırıkları, keskin jiletli teller, silahlı korumalarla çevrilmiş durumda . Zenginler toplu taşıma araçlarına asla binmiyorlar, bankadan para çekmeye gitmiyorlar.

10. Frida Dego 11. Frida Kahlo evi 12.Frida Kahlo yemek odası

Bir başka gün bana Yeşilköy’ü andıran bir mahallede Frida Kahlo’nun evine gittik. Tek kaşlı, feminist Meksikalı sanatçı diye hatırladığım Frida Kahlo’nun hayatını daha yakından görme fırsatımız oldu. Gerçekten çok gezen çok öğrenir. Kulaktan dolma birşeyler duyuyoruz, kafamızda bir yerlere oturtuyoruz ama yerinde öğrenmek  bambaşka. İnsanın bakış açısını nasıl da etkiliyor.

13. Frida yemek 14.-Mavi-ev---Frida-Kahlo

Frida Kahlo’nun evine Casa Azul, yani mavi ev diyorlar. Bahçe duvarları canlı koyu bir maviye boyanmış.Tek katlı bahçe içinde, tam bir sanatçı evi. Evin içinde gezerken bir yerlerden Frida ve Diego fırlayıp gelecekler gibi bir hisse kapılıyor insan. Evin en güzel odası bence yemek odası. Bahçede bir avluya açılıyor ve öyle güzel bir ışığı var ki. Frida’nın babası Alman, annesi Meksika yerlisi imiş. Tüm evde Meksika’nın yerli kültürü ve sanatı hissediliyor. Bahçeye Diego, aynı Teotihuacan’daki gibi minyatür bir piramit yapmış. Her tarafta ağaçlar, çiçekler, minik su şelaleleri, huzur dolu bir bahçe. Ama hayatları öyle huzur içinde geçmiş sayılmaz. Aşk, tutku, sanat, sağlık sorunları. Frida Kahlo’nun kocası Diego Rivera, 20. YY’ın en önemli sanatçılarından biri sayılıyor. Meksika insanlarını, gündelik yaşamlarını konu eden Rivera’nın New York City’de Rockefellar Center için yaptığı duvar panosunun içine ısrarla Lenin’in resmini koyması Rockefellar ailesini kızdırmıştı. Aktif bir komünist olan Rivera eserinde değişiklik yapmaya yanaşmayınca Rockefellar panoyu satın almış ve imha etmişti.

17. avlulu evler 18. Avlulu binalar

Büyük kızım Lal bize çok güzel bir sürpriz yaptı. Kanada’dan o da bize katılınca hep beraber UNESCO’nun dünya mirası şehirlerinden biri olan Oaxaca’ya gittik.  Oaxaca Meksika’nın güneybatısında Zapoteklerin kurmuş olduğu otantik bir kültür, sanat şehri. Sokakların çoğunluğu rengarenk tek katlı yapılardan oluşuyor. Sokak araları yörenin el sanatları ile dolu. Her aralıkta keşfedilecek bir hazine var. Binaların çoğunun ortasında avlu var. Hava Meksika’da senenin çoğu zamanı mülayim olduğu için rahat rahat gezebiliyorsunuz. Oaxaca’nın meydanını, en önemli kilisesini, pazarlarını gezdikten hemen sonra sanat köylerini turlamaya başladık. En kayda değer olanı Maria ve Jacobo Angeles’in ahşap atölyesiydi. Burada çok değişik hayvan figürleri yapılıyor, bunlara “Sihirli Hayvanlar” diyorlar. Hepsi elde boyanıyor. Büyük bir parçanın yapımı ahşabın çatlaması ve yerine oturabilmesi için bir seneyi bulabiliyor. Ahşaptan başka tekstil ve seramik atölyeleri var. Siyah ve yeşil çamurdan seramik yapıyorlar.

19. tahta hayvanlar 20. tahta hayvan 21 tahta hayvan

Oaxaca’ya kadar gidip de Monte Alban’a çıkmamak olmaz. Monte Alban vakti zamanında Zapoteklerin yaşadığı, şimdilerde ise arkeolojik  değeri olan bir tepe. 1987’de UNESCO’nun dünya mirasları listesine girmiş.  Orayı Tanrılara yakın olmak ve birtakım seremoniler yapmak için kullanmışlar.  Yağmur için, mısır için, bereket için bir dolu değişik seremonileri varmış.Tepesi düz bir alan,etrafında piramit şeklinde birkaç yapı var. Bunları çeşitli oyunlar, seremoniler ve gökyüzünü izlemek için yapmışlar. Bir top oyunları var. Kazananı şerefli bir son bekliyor. Onu Tanrılara kurban ediyorlar. Çok korkunç.  Tüylerim diken diken oldu.

22. Monte Alban 23.Monte Alban

Otelimiz şehrin içinde kolonial bir yapı. Ortasında bir avlu ve süs havuzları var. Tatlı tatlı sular akıyor. Bütün odalar bu avluya açılıyor. 2. Katta bir kahvaltı alanı var. Buradan şehrin kilisesi gözüküyor. Harika bir manzara. Bir sabah gitar ve şarkı sesleri ile uyandım. Bir de baktım kahvaltıda iki müzisyen Mariachiler söylüyor. Yani Meksika folk müziği. Arkadaşım yan odadan susuuunnn, uyuyoruz daha diye bağırırken, ben odamdan fırlayıp, fotoğraflarını çekmeye koyulmuştum bile. Ne de olsa turistiz.

27. Soumaya Müzesi 25. San Angel

Meksiko City’ye geri dönünce şehrin geri kalan yerlerini de gezdik. Arkadaşımın kızlarının okuduğu üniversiteleri, etraflarındaki modern binaları. San Angel diye bizim Ortaköy gibi bir sanat mahallesini gezdik. En sevdiğimiz yerlerden biri de Polanko oldu. İstanbul’un Nişantaşı’sı gibi bir yer. Kafeler, şık mağazalar, güzel pasajlar. Burada insanlar çok güzel ve şıklar. Polanko’ya çok yakın  Meksika’nın en zenginlerinden Carlos Slim ve karısının bir müzesi var. Müzenin ilginç bir mimarisi var. İçindeki eserler biraz karışık ama fildişi oymalarının olduğu Asya katı, Sophia Loren’in tüm filmlerde, galalarda ve özel hayatında giydiği giysilerin ve resimlerinin, bulunduğu kat ve en sonda heykellerin olduğu kat inanılmaz güzel. Bu kadar müthiş heykelleri birarada hiç görmemiştim. Rodin’in Düşünen Adam’ı, Salvador Dali’nin onlarca büyüleyici heykeli hep orada. Büyülendim. Sophia Loren’in katında bembeyaz kocaman duvarlara eski filmlerini yansıtıyorlardı. Gezerken kulağımda kendi söylediği Zoo be Zoo şarkısı çınlıyordu. İstanbul’a döndüğümden beri sürekli onu dinliyorum. Siz de dinleseniz belki benimle aynı havaya girersiniz. İnsanı öyle mutlu ediyor ki. Büyüklerimiz gibi ahhh ahhh ne zamanlardı onlar diyeceğim geliyor. Zoo be Zoo be Zoo dinlemek için tıklayın.

Salvador Dali2 Salvador Dali3 Salvador Dali4

İşte Meksika maceramız da böyle. Meksika’daki sanat, kültür ve mimariden hepimiz çok etkilendik. Keşke yemekler için de aynı şeyi söyleyebilseydik. Arkadaşımın SEVECEKSİNİZ talimatlarına ve bütün çabalarımıza rağmen sevemedik. Hep ya buğday ya da mısır unundan gözleme tarzı tortillalar (pideler), içi dolduruluyor ve üzerine envai çeşit soslar katılıyor. Kaktüs enteresan, fena değil, en azından faydalı. Mole dedikleri sos, kahverengi, etlere konuyor. İnsan soğan, şarap karışımı umarak dalıyor, içinden çikolata ve Amerikan fıstığı ezmesi çıkıyor. Offff off… Fasulyenin bin çeşidi var bizde. Çok şık salataları da yapılıyor. Ama bunlar nedense fasulyeyi ezip sos gibi o tortillaların içine sürüyorlar. Hakikaten bir of daha. Lokantalar çok şık ve mükemmel. Ama Çin böreğinin içinden peynir, Japon lokantasında garnitür olarak hakiki İtalyan makarnası ve mayonez çıkabiliyor. Etlere hiç diyecek yok, tek kelime ile muhteşem.

28 Şubat’ta Taksim15 sohbetimizde Meksika’yı biraz daha anlatacağım. Feng Shui açısından da bazı tespitlerim oldu. Tarihi bazı gelişmeleri Feng Shui’ye bağladım. Bakalım buna ne diyeceksiniz?

Bu geziden sonra arkadaşımın neden fırsatı varken geri dönmediğini anladım. Meksika her iki tarafı deniz, çok güzel bir ülke. Doğaya önem veriliyor. Doğa da onlara çok cömert davranmış, muazzam bir biyolojik çeşitlilik  var. İklim yumuşak. Bütün sene 16-28 dereceler arası. Çok ucuz, 1 TL 6 peso ediyor. Ve herşeyden önemlisi bir fırsatlar ülkesi. Mimari ve sanat çok gelişmiş. En basit insanlar bile kültür ve sanatla ilgili yapılanları takdir ediyorlar. Evet trafik ve güvenlik önemli bir sorun ama hepimiz bir sabun köpüğü içinde yaşıyoruz zaten.

Bir sonraki yazıya kadar kendinize iyi bakın.

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.

Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.