Feng Shui Turkey | Önümüz yaz, şimdi güzelliğinizi ortaya çıkarmanın tam zamanı!
1168
post-template-default,single,single-post,postid-1168,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-14.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Önümüz yaz, şimdi güzelliğinizi ortaya çıkarmanın tam zamanı!

26 May Önümüz yaz, şimdi güzelliğinizi ortaya çıkarmanın tam zamanı!

Eski Çin tıp kitapları mevsimlerin gereklerine göre yaşamanın bedeni koruduğunu söyler. O zaman niye biz de ona göre hareket etmiyoruz? Derler ki baharda dışarı açıl, hareket et. Kabuğundan sıyrıl. Uzun uzun gerin, saçlarını karıştır, bedenini gevşet, bu zihnini canlandıracaktır. Yaşam ver, elinden alma, cezalandırma. Değil mi ki bu zamanda tohumlar yeşeriyor? Demek ki can vereceksin, can almayacaksın. Gece geç yat, erken kalk. Bu gücü biriktirmezsen karaciğerin zarar görür ve yazın hasta olursun.

Ardından yaz geliyor, ki bu Çin takviminde Mayıs, Haziran, Temmuz aylarıdır. Meyvaların olgunlaştığı, çiçeklerin güzelliklerinin doruğa çıktığı zamandır. Gelişimin zirvesidir. Burada enerjiniz dışarı akmalıdır. Güneşin fazlalığını sorun etme, tüm canlıların ona ihtiyacı var. Zihnine öfkenin sahip olmasına izin verme. Geç yat, erken kalk. Güzelliği teşvik et, şıklığın ile göz kamaştır. Ateşini zamanında akıtmazsan sonbaharda ateşlenir, kış gün dönümüne kadar hastalanırsın.

Sonbaharın üç ayı almak ve denge kurmak üzerine kuruludur. Sonbaharda gelişme ve büyüme azalır, bitkiler kurur. Doğada birçok canlının ölme zamanıdır. Zihnin huzurlu ve sakin olsun. Temkinli ol, iradeni güçlü tut. Bu kendini dizginleme zamanı. Manevi enerjini topla ve isteklerini dizginle. Aklını dışarı yönlendirme. Zorluklar karşısında dimdik dur. Bu enerjiye ters düştüğünde akciğerlerin zarar görür. Kış aylarında hazımsızlığa neden olur. Gıdalardan yararlı besinleri yeterince alamazsın. Tavuklar gibi erken yat ve erken uyan.

Kış ise depolama ve koruma zamanı. Gereksiz yere dışarı çıkma. İçine kapan, sanki saklı niyetlerin varmış gibi. Yang enerjiyi rahatsız etme. Yin enerjilerin hakimiyetine izin ver. Erkenden yat ve geç kalk. Güneş çıkıncaya kadar bekle. Soğuktan kaçın, sıcaklık ara. Terlememeye bak. Yoksa hızlı enerji kaybına yol açarsın. Kendini koru ve kapan. Yoksa böbreklerin zarar görür. Değil mi ki birçok canlı kış uykusuna çekiliyor? Kış enerjisine uyum sağlayamazsan ilkbaharda enerjin, oluşumu desteklemek için  yetersiz kalacaktır.

Yazın tadını çıkarın, güzelleşin, süslenin, tavus kuşları gibi kabarın.

Havaya mı girmek istiyorsunuz? O zaman gençliğimden bu şarkı size gelsin. Glamour Girl by Louie Austen http://bit.ly/2r3ko6o

Esra Koyuncu

No Comments

Post A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.